Odkryto kwazicząstkę o ujemnej masie
Naukowcy wykorzystali lasery i wyrafinowany system optyczny do stworzenia kwazicząstki, która zachowuje się jakby miała ujemną masę.
Nowo stworzona kwazicząstka to trion-polaryton - swoiste oddziaływanie między fotonami i ekscytonami. Kwazicząstki zachowują się jak zwykłe cząstki i są często użyteczne w badaniach fizycznych. Odkryta kwazicząstka zachowuje się tak, jakby miała ujemną masę.
- W toku naszych eksperymentów skończyliśmy z kwazicząstką, która ma ujemną masę. To coś, o czym powinniśmy pomyśleć. Jeżeli spróbujemy przyciągnąć taki obiekt do siebie, zacznie poruszać się on w innym kierunku, niż wskazywałaby nasza intuicja - powiedział prof. Nick Vamivakas z Uniwersytetu w Rochester, jeden z autorów badań.Cząstki o ujemnej masie są często kojarzone z napędami warp i tunelami czasoprzestrzennymi. Istnieje jednak wiele bardziej przyziemnych zastosowań tak egzotycznych form materii, choćby do produkcji bardziej zaawansowanych laserów.Naukowcy uważają, że istnieje jeszcze wiele nieodkrytych kwazicząstek o ujemnej masie.