ONZ zakończyła debatę nad robotami - zabójcami. Co dalej?

Tydzień temu zakończyła się debata o tzw. zabójczych robotach, czyli autonomicznych maszynach wyposażonych w broń, zdolnych do podejmowania samodzielnych decyzji. Organizacje pozarządowe i naukowcy wyrażają sprzeciw dla tego typu technologii, jednak najpotężniejsze kraje na świecie są zupełnie innego zdania.

Autonomiczne roboty wyposażone w śmiercionośną broń mogą zapewnić danemu państwu znaczną przewagę militarną. Nie powinno nas dziwić, że kraje które od lat pracują nad takimi systemami nie zgadzają się, aby ONZ wprowadziła zakaz dla Autonomicznych Śmiercionośnych Systemów Uzbrojenia (LAWS).

Zarówno Stany Zjednoczone jak i Izrael należą do tych krajów, które chcą wprowadzić w przyszłości do swojej armii w pełni autonomiczne maszyny. Francja oraz Wielka Brytania wspólnie oświadczyły iż nie mają zamiaru nabywać systemów LAWS, choć z drugiej strony nie wyraziły poparcia dla wprowadzenia odpowiednich zakazów. Natomiast większość krajów na świecie popiera żądania naukowców i organizacji pozarządowych, takich jak "Campaign to Stop Killer Robots".

Reklama

Wszystkie te debaty prowadzone na forum ONZ dotyczą wprowadzenia stosownych przepisów zabraniających projektowania systemów, których człowiek nie będzie w stanie kontrolować. Kolejne dyskusje na ten temat odbędą się pod koniec 2016 roku w Genewie. Wspomniana organizacja pozarządowa ma nadzieję, że w najbliższych latach dojdzie do przełomu w negocjacjach.

Tylkonauka.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy