Pierwsze zdjęcia z satelity INSAT 3DR

Zaledwie tydzień po starcie indyjski satelita meteorologiczny INSAT 3DR przesłał pierwsze zdjęcia Ziemi.

Pierwsze zdjęcie z INSAT 3DR
Pierwsze zdjęcie z INSAT 3DRmateriały prasowe

8 września rakieta Geosynchronous Satellite Launch Vehicle Mk 2 (GSLV Mk2) wyniosła na orbitę indyjskiego satelitę meteorologicznego Insat 3DR. Start nastąpił o godzinie 11:20 UTC (7:20 czasu lokalnego) z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan (Sriharikota).

Insat 3DR jest geostacjonarnym satelitę meteorologicznym, który przede wszystkim będzie obserwował cyklony i burze tropikalne w sąsiedztwie subkontynentu indyjskiego. Wesprze na tym polu satelitę Insat 3D, wyniesionego w 2013 roku rakietą Ariane 5. Satelita wyposażony został w kamery światła widzialnego i podczerwone (razem 6 pasm), a także w urządzenia do pomiaru temperatury, wilgotności i stężenia ozonu w różnych warstwach atmosfery. Insat 3DR będzie też służył jako przekaźnik danych dla zdalnych urządzeń pomiarowych (stacji pogodowych, boi) i jako odbiornik sygnałów z urządzeń ratunkowych.

Rakieta GSLV Mk2 wyniosła satelitę Insat 3DR na wstępną orbitę  o parametrach  170 km × 35 975 km × 20,6°. Już tydzień po starcie Insat 3DR przesłał pierwsze zdjęcia naszej planety z docelowego punktu na orbicie geostacjonarnej (GEO) z pozycji 74°E. Zdjęcia, wykonane w zakresie widzialnym oraz podczerwonym, przestawiają  oświetloną Ziemię z Indiami w centralnej części ujęć.

Dla państw takich jak Indie kwestie wysokiej jakości obserwacji meteorologicznych mają bardzo duże znaczenie. Praktycznie każdego roku w którejś z części tego dużego państwa następuje katastrofa naturalna, która dotyka przynajmniej tysięcy ludzi. Bez satelitów straty – zarówno ludzkie, jak i materialne – byłyby znacznie wyższe.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas