Pierwsze zdjęcia z Sentinela-3A
Najnowszy europejski satelita przesłał pod koniec lutego pierwsze obrazy Ziemi.
Europejski satelita Sentinel-3A został wyniesiony na orbitę polarną 16 lutego za pomocą rosyjskiej rakiety Rokot z kosmodromu Plesieck. Sentinel-3A wchodzi w skład programu Copernicus, którego celem są zaawansowane obserwacje Ziemi. Sentinel-3A jest trzecim satelitą Copernicus, który znalazł się na orbicie.
W mniej niż dwa tygodnie po umieszczeniu na orbicie, Sentinel-3A przesłał pierwsze obrazy Ziemi. Pierwsze zdjęcie, wykonane 29 lutego, przedstawia archipelag Svalbard, znajdujący się na Morzu Arktycznym. To zdjęcie, o szerokości 1270 km, ma maksymalną rozdzielczość 300 m i zostało wykonane za pomocą urządzenia o nazwie Ocean and Land Colour Instrument, zdolnego na obserwacji w 21 różnych pasmach.
Tego samego dnia Sentinel-3A sfotografował południową część zachodniego wybrzeża USA. Dzień później satelita sfotografował wycinek północnej Afryki oraz Półwysep Iberyjski. Na uzyskanych obrazach widać między innymi zasięg śniegu w górach, obszary, w których występuje wegetacja, większe obszary miejskie, rzeki oraz obszary rolnicze.
Ocean and Land Colour Instrument był pierwszym sensorem włączonym na pokładzie Sentinela-3A. W kolejnych dniach następne instrumenty będą włączane oraz sprawdzane. Przez najbliższe pięć miesięcy będzie trwać faza rozruchowa misji tego satelity (ang. commissioning phase), po której rozpocznie się regularna praca Sentinela-3A.