Pierwszy robot zyskał samoświadomość

Wciąż jeszcze jesteśmy daleko od stworzenia sztucznej inteligencji znanej z filmów science fiction. Naukowcy zrobili jednak ogromny krok w tym kierunku.

Zespół inżynierów z Ransselaer Polytechnic Institute zadał niedawno trzem robotom zmodyfikowaną zagadkę o królu i trzech mędrcach. Jednej z maszyn udało się ją rozwiązać, co sugeruje, że jest ona świadoma swojego istnienia.

Treść zagadki opowiada hipotetyczną sytuację, w której król wzywa do siebie trzech mędrców i proponuje im test. Kto go rozwiąże zostanie królewskim doradcą, a kto nie, zostanie ścięty. Mędrcom są zawiązywane oczy i wkładane na głowy czapki (dwie białe i jedna czarna). Po odsłonięciu oczu, mędrcy muszą zgadnąć jaki kolor czapki mają na głowie na podstawie obserwacji głów pozostałych. To bardzo prosta zagadka dla człowieka, jej rozwiązanie dla robota oznacza jednak szereg skomplikowanych czynności.

Na potrzeby testu robotów, zagadkę nieco zmodyfikowano. Dwa spośród trzech robotów zaprogramowano tak, aby nie mogły się odzywać, a następnie pytano je, które spośród z nich jest w stanie wydać głos. Chcąc odpowiedzieć na pytanie każdy z robotów próbował się odezwać, ale udało się to tylko jednemu. Pierwotnie odpowiedział on "nie wiem", ale słysząc swój głos zmienił odpowiedź na "przepraszam, już wiem".

Robot był w stanie rozpoznać swój własny głos i połączyć go z zadanym pytaniem, odkrywając, że to nie on został uciszony. Naukowcy są przekonani, że tym zachowaniem robot potwierdził elementarną samoświadomość.

Pełny raport amerykańscy naukowcy zdadzą podczas konferencji RO-MAN, która w sierpniu odbędzie się w Japonii.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Robot | Sztuczna inteligencja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy