Podróże w czasie są możliwe. Na razie tylko fotonów

​Podróże w czasie są możliwe. Najnowsze badania fizyków kwantowych zdają się popierać tą teorię.

Fotony mogą podróżować w czasie. A większe obiekty?
Fotony mogą podróżować w czasie. A większe obiekty?123RF/PICSEL

Zespół fizyków z University of Queensland pod kierownictwem Martina Ringbauera przeprowadził symulacje z wykorzystaniem fotonów, które pokazują, że mogą one podróżować w czasie. Warto jednak stonować hurraoptymizm, bo póki co, dotyczy to jedynie świata kwantowego.

Za najpopularniejszy kontrargument na możliwość podróży w czasie podaje się tzw. paradoks dziadka. Jest to proste założenie: jeżeli ktoś podczas podróży do przeszłości zabiłby własnego dziadka przed poczęciem swojego ojca, to podróżnik nigdy by się nie narodził i nie wybrał w przeszłość. Mamy tu do czynienia z paradoksem, choć dla wielu sprzeczność jest tylko pozorna.

Fizycy przeprowadzili symulację podróży w czasie fotonu. Rozważano dwa możliwe scenariusze. Pierwszy przypadek dotyczył cofnięcia się fotonu w czasie za pomocą tunelu czasoprzestrzennego i interakcji z jego poprzednią wersją. Druga możliwość dotyczyła podróży fotonu przez czasoprzestrzeń w normalny sposób i spotkania z fotonem zamkniętym w pętli czasu (taki obiekt naruszałby także zasadę nieoznaczoności Heisenberga).

- Pytanie o możliwość podróży w czasie zawiera dwa wydawałoby się niezwiązane ze sobą obrazy świata - ogólną teorię względności Einsteina i mechanikę kwantową - powiedział Ringbauer.

Profesor fizyki z University of Queensland - Tim Ralph - wyznał, że już w 1991 r. przewidział on, że na poziomie kwantowym podróże w czasie są możliwe. Fotony mogą przemieszczać się przez czasoprzestrzeń unikając wspomnianego paradoksu dziadka.

- Właściwości cząstek na poziomie kwantowym są na tyle "niewyraźne", że pozwala im to unikać paradoksów podczas podróży w czasie. Nasze badania zapewniają wgląd w przyrodę, gdzie i jak materia może zachowywać się inaczej od tego, co obserwujemy na co dzień - powiedział Ralph.

Wyniki eksperymentów potwierdziły, że na poziomie kwantowym podróże w czasie są możliwe. Trudno orzec czy taką podróż mogłyby odbyć grupy cząsteczek lub chociaż pojedyncze molekuły. Podróże w czasie przez człowieka są nadal uznawane za niemożliwe.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas