Polacy stworzyli ciecz, która zamienia się w ciało stałe
Choć prace nad pancerzem, który powstałby dzięki cieczy nienewtonowskiej trwają od lat, żaden wynalazek nie odniósł jeszcze sukcesu. Nad taką technologią pracują również Polacy - nasz projekt jest w centrum zainteresowania światowych firm.
Naukowcy z Politechniki Warszawskiej, Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia i Instytutu Technologii Bezpieczeństwa Moratex stworzyli niezwykłą kamizelkę kuloodporną, która zapewni człowiekowi ochronę dzięki cieczy nienewtonowskiej. Płyn ten, który jest mieszaniną proszku krzemionki i glikolu posiada niesamowite właściwości. Gdy zechcemy go uderzyć, ciecz natychmiast zamienia się w ciało stałe - cząsteczki zmieniają swoją lepkość i zapierają się o siebie.
Ciecz nienewtonowska posiada wiele zastosowań, a jednym z nich jest właśnie tworzenie kamizelek kuloodpornych, opartych o tę technologię. Jak wyjaśnia dr Marcin Henryk Struszczyk, dyrektor ds. naukowych w Moratex, ich ciecz zgęszczana ścinaniem potrafi jeszcze lepiej absorbować energię uderzenia. W niektórych normach, dopuszczalne ugięcie się osłony wynosi nawet do 4 cm., jednak polskim naukowcom udało się to zredukować do zaledwie 1 cm.
Firmy z Europy a nawet z całego świata są bardzo zainteresowane polskim wynalazkiem. Być moze jeszcze w tym roku uda się skomercjalizować projekt. Kamizelki kuloodporne z cieczy nienewtonowskiej mogłyby kiedyś zastąpić kevlar gdyż zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa.