Polska misja stratosferyczna

Pierwszego czerwca o godzinie 06:00 czasu polskiego ruszyła kampania crowdfundingowa polskiej misji balonowej o roboczej nazwie "Streetview in the stratosphere". Jest to projekt, jakiego jeszcze nie było na świecie - warto, aby został zrealizowany w Polsce!

„Streetview in the stratosphere” ma szansę na powodzenie?
„Streetview in the stratosphere” ma szansę na powodzenie?materiały prasowe

"Streetview in the stratosphere" to projekt, który zakłada wysłanie bezzałogowego balonu wysokościowego do stratosfery, przynajmniej na wysokość 25 km, a może nawet ponad 30 km nad poziomem morza. Podwieszona gondola zostałaby wyposażona w zestaw kamer HD ustawionych odpowiednio, by dać pełen, 360° obraz - także "w górę" i "w dół". Po zakończeniu misji zebrany materiał zostanie przetworzony i opublikowany na stronie internetowej w formie "streetview", w której każdy internauta będzie mógł dowolnie obracać uzyskany obraz.

Aktualnie takie rozwiązanie jest stosowane dla stron z widokiem ulic w różnych miastach na całym świecie - stąd nazwa "streetview". Jest jednak wiele niewykorzystanych jeszcze pomysłów na zastosowanie tej technologii. Stąd pomysł na tę misję balonową, która dotarłaby do obszaru określanego także jako "near space".

Wydaje się, że to niewielka odległość, ale już na wysokości 30 km nad Ziemią panują zupełnie inne warunki, niż te, do których przywykliśmy. Ciśnienie atmosfery wynosi tam zaledwie 1 proc. tego, które jest mierzone przy poziomie morza, temperatura to około -50° C oraz rejestrowany jest wyraźnie wyższy poziom promieniowania (np. ultrafioletowego). W zasadzie warunki te niewiele różnią się od tych, jakie panują na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) i czasem zdarza się, że dokonuje się testów sprzętu satelitarnego właśnie poprzez wysyłanie ich do stratosfery.

Widok z tej wysokości jest prawdziwie "kosmiczny" - niebo ma prawie czarny kolor, a horyzont jest wyraźnie zakrzywiony. Ponadto, niższa część atmosfery i jej aktywność (np. ośrodki burzowe) jest widoczna z zupełnie innej perspektywy. To właśnie ten widok zespół projektu "Streetview in the stratosphere" chce po misji udostępnić na odpowiednio przygotowanej stronie internetowej, w formie przynajmniej częściowo interaktywnej.

Zespół "Streetview in the stratosphere" dokonał już kilku misji balonowych, w których uzyskał interesujące zdjęcia i filmy. Specjalnie dla celów tych misji wykonano sporo specjalistycznego sprzętu, m. in. kompozytową gondolę, elektronikę, oprogramowanie, etc. Tam, gdzie to było możliwe, użyto dostępnego na rynku sprzętu (np. odbiorniki GPS czy kamery), choć czasem użyto w nich dodatkowego oprogramowania.

Kampania rozpoczyna się 1 czerwca na platformie Jump Start City o godzinie 06:00 czasu polskiego. Jest to nowa platforma crowdfundingowa, która pozwala na interakcję z zainteresowanymi fundatorami przed zbiórką funduszy. Jump Start City korzysta z płatności PaylPal, z które są popularne także w Polsce. Jest to duża zaleta w porównaniu z innymi platformami tego typu, które najczęściej umożliwiają jedynie korzystanie z karty kredytowej, raczej niezbyt popularnej w naszym kraju.

Zanim jednak dojdzie do etapu zbiórki funduszy, na Jump Start City każdy projekt na początku musi przejść przez etapy kampanii informacyjnej. Jest to cecha wyróżniająca tę platformę crowdfundingową, gdyż podczas kampanii informacyjnej możliwa jest interakcja zainteresowanych osób z twórcami pomysłu. W konsekwencji, finalna kampania może lepiej trafiać do zainteresowanych darczyńców. Warto tę cechę wykorzystać w przypadku niecodziennego projektu, jakim jest "Streetview in the stratosphere".

Strona projektu "Streetview in the stratosphere" - http://intermarum.home.pl/sits/

Kosmonauta
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas