Potrafią zmieniać wodę i dwutlenek węgla w paliwo

Niemiecka firma Sunfire zaprezentowała prototypowe urządzenie, które przekształca wodę i dwutlenek węgla w ropopochodne paliwa syntetyczne – czytamy na łamach serwisu CNet.

Ogromna większość przemysłu opiera się na paliwach kopalnych, co oznacza, że szybkie i bezbolesne odejście od tych źródeł energii jest po prostu niemożliwe. Ich syntetyczne odpowiedniki są idealnym rozwiązaniem tymczasowym, które umożliwi kiedyś przejście na czystą energię odnawialną.

Niemiecka firma Sunfire jest bliska opracowania rewolucyjnej technologii przekształcania dwutlenku węgla i wody - dwóch najbardziej rozpowszechnionych w przyrodzie związków chemicznych - w ropopochodne paliwa syntetyczne, czyli benzynę, olej napędowy i naftę.

Reklama

Technologia opiera się na syntezie Fischera-Tropscha - reakcji chemicznej polegającej na tworzeniu węglowodorów z tlenku węgla i wodoru - oraz elektrolizerze, który wykorzystuje energię elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych do produkcji pary wodnej. Z tej ostatniej usuwany jest tlen, ponieważ w kolejnym etapie procesu wykorzystywany jest wyłącznie wodór.

Wchodzi on następnie w reakcję z dwutlenkiem węgla w procesie Fischera-Tropscha. Produktami są czyste i syntetyczne paliwa ropopochodne. Nadmiar ciepła powstający w reakcji jest wytwarzany do produkcji pary wodnej, aby dodatkowo zwiększyć wydajność procesu. Sunfire przekonuje, że wynosi ona nawet 70 proc.

Na razie powstała platforma demonstracyjna umożliwiająca produkcję beczki paliwa dziennie. Reszta znajduje się w rękach inwestorów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: paliwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy