RMF 24: Cóż się tam na tym Tytanie dzieje?
NASA opublikowała kolejne zdjęcia tajemniczego obiektu, zwanego "magiczną wyspą" na węglowodorowym morzu Ligeia Mare, na powierzchni księżyca Saturna, Tytana. Obiekt od lat budzi zainteresowanie naukowców, dlatego że wyraźnie widać na nim zmiany, sugerujące, że toczą się tam jakieś nieokreślone wciąż procesy. To potwierdzenie, że powierzchnia tego księżyca nie jest w pełni statyczna, lecz może się zmieniać.
Opublikowane obrazy zostały wykonane przez sondę Cassini z pomocą radaru; widać na nich zmiany kształtu i jasności części wyspy. Astronomowie misji Cassini podejrzewają, że te zmiany brzegów mogą być wynikiem działania fal, zmian ułożenia materiału pod lub na powierzchni, wreszcie pojawienia się ewentualnych bąbelków od uwalniających się tam gazów. Hipotezę wpływu fal uznają przy tym za najbardziej prawdopodobną.
Do zdjęcia dodano obrazy wyspy zarejestrowane przez radarową aparaturę sondy Cassini w 2007, 2013, 2014 i 2015 roku. Kolejna - i ostatnia już w przypadku sondy Cassini - okazja, by bliżej się tej formacji przyjrzeć, nastąpi podczas przelotu nad Tytanem w kwietniu 2017 roku. Podobnie zmienne struktury sonda Cassini zaobserwowała w innych miejscach Ligeia Mare, a także innego morza, Kraken Mare. Sugerują one, że powierzchnia Tytana nie jest stabilna raz na zawsze, a tamtejsze środowisko jest wciąż dynamiczne. Ligeia Mare to drugie pod względem rozmiarów węglowodorowe morze na Tytanie - jego powierzchnia sięga 130 tysięcy kilometrów kwadratowych, co oznacza, że jest o połowę większe od największego słodkowodnego jeziora na Ziemi, jeziora Górnego. Na zdjęciach po lewej widzimy obszar o rozmiarach 530 na 490 kilometrów.