Starty rakiet generują niesłyszalne dla człowieka dźwięki
Start rakiety to głośne wydarzenie, ale nie wszystkie dźwięki, które powstają w trakcie, są słyszalne dla ludzkiego ucha. Rakiety opuszczające Ziemię generują infradźwięki - fale dźwiękowe o niskiej częstotliwości - których wykrycie wymaga specjalnych instrumentów.
Nowe badania szczegółowo opisują infradźwięki z 1001 startów rakiet, w tym promów kosmicznych, rakiet Falcon 9, rakiet Sojuz, Ariane 5, rosyjskich rakiet Proton i chińskich rakiet Długi Marsz.Nagrania te powstały dzięki Międzynarodowemu Systemowi Monitoringu (IMS), sieci ponad 50 stacji monitorujących na całym świecie, utworzonej w wyniku Traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych z 1996 roku. Sieć ta, stworzona do wykrywania wybuchów jądrowych, sprawdza się również w wykrywaniu startów rakiet. Instrumenty używane przez IMS są na tyle precyzyjne, że w niektórych przypadkach są w stanie zidentyfikować poszczególne etapy startu każdej rakiety. Poniżej można usłyszeć jeden z nagranych dźwięków - start promu kosmicznego Atlantis z Centrum Kosmicznego Kennedy'ego na Florydzie 16 listopada 2009 roku. Fale dźwiękowe zostały przyspieszone 250 razy, tak aby były słyszalne dla człowieka.
Naukowcy mają nadzieję, że nagrania takie jak to pozwolą im ocenić sukces poszczególnych startów rakiet i zidentyfikować wszelkie problemy, które mogłyby pojawić się po drodze. W przypadku startów rakiet, które nie przebiegają zgodnie z planem, sygnatury infradźwiękowe mogą pomóc naukowcom w ustaleniu przyczyny zaburzeń.