Stworzono nowy stop stali wytrzymały jak tytan

Koreańscy naukowcy rozwiązali wieloletni problem, który uniemożliwiał im stworzenie lekkiej i wytrzymałej niczym tytan stali.

Zespół uczonych z Pohang University of Science and Technology opracował nowy stop stali, który cechuje się stosunkiem wytrzymałości do wagi porównywalnym do tytanu, a jednocześnie jest aż 10 razy tańszy w produkcji. Wszystko dzięki obejściu jednego z podstawowych problemów metalurgii, który uniemożliwiał tworzenie stopów stalowych z dodatkiem aluminium.

Ponad 40 lat temu rosyjscy uczeni zauważyli, że dodając aluminium do stali otrzymujemy stop bardziej wytrzymały i lżejszy od standardowego. Jednocześnie jednak staje się on wyjątkowo kruchy, przez co nie nadaje się do komercyjnego użytku. Teraz Koreańscy uczeni wymyślili jak ten problem obejść.

Okazuje się, że za kruchość stali z dodatkiem aluminium odpowiadają kryształy B2, które powstają, gdy żelazo i aluminium zwiążą się ze sobą. Odpowiednie ich ułożenie wewnątrz stopu radykalnie zmniejsza kruchość materiału, a jednocześnie pozwala zachować superwytrzymałość. To z kolei jest możliwe dzięki obróbce termicznej materiału - wystarczy dodać niklu do stopu stali, by zwiększyć temperaturę formowania kryształów B2.

Niestety, jest jeden spory problem - do ochrony nowego stopu stali nie można używać krzemianów, które są powszechnie wykorzystywane jako zabezpieczenie przed oksydacją i zanieczyszczeniami. Wchodzą one bowiem w reakcję z aluminium i mogą wpływać na finalne właściwości materiału. Naukowcy są jednak optymistami i przewidują, że gdy problem krzemianów uda się obejść, nowy stop może przyjąć się w budownictwie, wśród producentów samolotów i samochodów.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: stop | stal | materiały | Tytan

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy