Szpiegowski samolot NASA zbiera kosmiczny pył

Rój Perseidów zawsze wygląda spektakularnie na nocnym niebie. Na polowanie na te niezwykłe obiekty naukowcy NASA wyruszają jednak za dnia, a w dodatku zbierają pozostałe w stratosferze próbki pyłu kosmicznego.

Do realizacji zadania NASA używa cywilnej wersji szpiegowskiego samolotu Lockheed U-2 znanej jako ER-2 (Earth Resources). Samolot już od dekady jest używany przez amerykańską agencję w eksperymentach związanych z wyższymi warstwami atmosfery. W tym tygodniu odbędą się aż trzy oddzielne loty ER-2, każdy trwający po 8 godzin. Ich celem będzie wzbicie się na wysokość 20 km i zebranie pyłu pozostałego po przelocie roju Perseidów.

Pod każdym skrzydłem samolotu umieszczone są specjalne kolektory, które kontrolowane przez pilota, zbierają zawieszoną w powietrzu kosmiczną materię. Ta osadza się na pokrytym lepkim olejem silikonie, a samolot wraca do Edwards Air Force Base w południowej Kalifornii, gdzie zlokalizowana jest siedziba Dryden Flight Research Center.

Próbki Perseidów są wysyłane do centrali NASA w Houston, gdzie są identyfikowane i katalogowane, a następnie udostępniane naukowcom na całym świecie.

Loty ER-2 przechwytujące kosmiczny pył odbywają się regularnie od 1980 r.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samolot | NASA | perseidy | Lockheed Martin
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy