Tak wyglądała detonacja "matki wszystkich bomb"
Nowo opublikowany materiał wideo ujawnia największą eksplozję jądrową kiedykolwiek zdetonowaną przez człowieka.
Rosatom, rosyjska korporacja zajmująca się energią jądrową, ujawniła nigdy wcześniej niepublikowany materiał wideo z testu Car-bomby (RDS-220), czyli największej dotąd zdetonowanej lotniczej bomby wodorowej. Do eksplozji doszło w Związku Radzieckim w 1961 r. Była to najpotężniejsza broń jądrowa, jaką kiedykolwiek stworzono i przetestowano.40-minutowy film dokumentalny (w języku rosyjskim, ale są dostępne angielskie napisy) zawiera szczegóły dotyczące inżynierii i projektu bomby. Zawiera również moment, w którym Car-bomba została zdetonowana jesienią 1961 r. w mroźnych głębinach północnej Rosji.Film nakręcony w formie propagandy z czasów radzieckich ma dobrą jakość, biorąc pod uwagę, że powstał prawie 60 lat temu. Warto obejrzeć go samemu.
Car-bomba była nazywana "matką wszystkich bomb". Jej moc według amerykańskich źródeł to 58 megaton, a według źródeł rosyjskich 50 megaton. Bombę wykonano na specjalne polecenie Nikity Chruszczowa jedynie w celu demonstracji siły. 27-tonowa bomba zrzucona była przez specjalnie do tego celu przystosowany samolot Tupolew Tu-95W. Załoga miała wystarczająco dużo czasu na uniknięcie fali uderzeniowej, ale nie było pewne, czy przeżyje.W błysku białego światła bomba utworzyła kulę ognia o szerokości 8 km, która przeistoczyła się w chmurę w kształcie grzyba, która wzbiła się na wysokość 64 km. Niewiarygodne, że bomba została zrzucona zaledwie 54 km od zamieszkałego miasta Severny. Mówiono, że wszystkie drewniane i ceglane budynki w mieście zostały natychmiast zniszczone. Liczba ofiar w ludziach nigdy nie została ujawniono. Podobno nawet w Norwegii i Finlandii z budynków zostały wybite okna. Jednak pomimo całej siły wybuchu, dzięki konstrukcji bomby powstało zaskakująco mało opadów promieniotwórczych.Zrzucenie Car-bomby jest wymieniane jako jedna z sił napędowych traktatu o częściowym zakazie prób jądrowych z 1963 r., w którym to USA i ZSRR zgodziły się wstrzymać testów bomb atomowych w atmosferze, przestrzeni kosmicznej i pod wodą.
Niestety, broń jądrowa wciąż istnieje. Jest co najmniej 13 865 głowic w posiadaniu dziewięciu krajów: Stanów Zjednoczonych, Rosji, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin, Indii, Pakistanu, Izraela i Korei Północnej.