Teleskopy NASA obserwują zachowanie atmosfery brązowego karła

Przy wykorzystaniu orbitalnych teleskopów Hubble i Spitzer astronomowie zbadali burzliwą atmosferę jednego ze znanych brązowych karłów i zbudowali najdokładniejszą jak do tej pory mapę pogodową dla tej klasy obiektów.

Naukowcy stworzyli najdokładniejszą jak do tej pory mapę pogodową brązowego karła
Naukowcy stworzyli najdokładniejszą jak do tej pory mapę pogodową brązowego karłaNASA

Brązowe karły to obiekty, które powstają w wyniku kondensowanie się gazów, podobnie jak gwiazdy, jednak na skutek zbyt niskiej masy w ich wnętrzach nie następuje inicjacji reakcji termojądrowych. Obiekty te, nazywane przez niektórych upadłymi gwiazdami, przypominają zatem gazowe planety z ich zróżnicowanymi, dynamicznymi atmosferami.

Badacze skierowali w tym samym czasie teleskopy Hubble i Spitzer na brązowego karła o nazwie 2MASSJ22282889-431026, odkrywając, iż w cyklu około 90-minutowym (rotacja), obiekt jaśnieje i ciemnieje. Co jeszcze ciekawsze zespół odkrył, iż czas zmian jasności zależy od zakresu światła podczerwonego w jakich była prowadzona obserwacja. Obserwację obrazuje druga grafika w galerii tego artykułu.

Obserwacje wskazały, iż gnane wiatrami chmury na brązowym karle posiadają wielkości planet. W odróżnieniu do wodnych chmur znanych na Ziemi czy chmur amoniaku na Jowiszu, chmury na brązowych karłach składają się z gorących drobin piasku, kropel ciekłego żelaza oraz innych niepopularnych komponentów, nadając nowy kształt pojęciu "ekstremalnej pogody".

Dzięki wykorzystaniu dwóch dużych teleskopów badacze po raz pierwszy w tym samym czasie mogli przyjrzeć się dynamice atmosfery brązowego karła na różnych wysokościach. Uzyskano dowody na istnienie masywnych, zorganizowanych układów chmur, prawdopodobnie podobnych do Wielkiej Czerwonej Plamy obecnej w atmosferze Jowisza. W odróżnieniu od planet w atmosferach brązowych karłów panuje wysoka temperatura - około 600 do 700 stopni Celsjusza.

Przeprowadzone badania mogą umożliwić lepsze zrozumienie nie tylko samych brązowych karłów, ale także strukturę atmosfer planet pozasłonecznych. Astronomowie mają w planach wykonanie kolejnych badań bliskich brązowych karłów za pomocą teleskopów Hubble i Spitzer.

Kosmonauta
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas