Ten aparat zrobi ci zdjęcie z odległości 1 km

​Użytkownikom nowoczesnych aparatów fotograficznych często przydaje się zoom, dzięki któremu mogą wychwytywać obiekty znajdujące się w dużej odległości. Ale naukowcy z Edynburgu opracowali technologię, która potrafi wykonać zdjęcie w 3D z odległości 1 km!

Zespół badawczy ze szkockiej placówki stworzył technologię, która może znaleźć zarówno militarne, jak i cywilne zastosowanie. Do wykonania fotografii obiektu z odległości 1 km wykorzystywany jest system laserów i nanoprzewodów, z których wysyłany jest strumień fali podczerwonych, które otaczają cel. Część światła zostaje odbita, ale większość ulega rozproszeniu w różnych kierunkach. Detektor mierzy czas powrotu fotonów i na tej zasadzie oblicza odległość systemu od obiektu.

W składa aparatury fotograficznej wchodzi układ nanoprzewodów, które niemal w ogóle nie wykazują oporu elektrycznego. Dzięki temu nie trzeba ich chłodzić w niskich temperaturach. Nanoprzewodniki są bardzo czułe i reagują już na uderzenie pojedynczego fotonu.

- To piękno tego systemu. Każdy z impulsów lasera zawiera wiele fotonów, ale nam wystarcza, by powrócił jeden foton na każde 10 impulsów - powiedział Gerald Buller z Heriot-Watt University.

Opracowany system jest łudząco podobny do techniki zdalnego wykrywania LIDAR, która również wykorzystuje światło laserowe do pomiaru odległości poszczególnych obiektów. Innowacyjna technologia może zostać wykorzystana do skanowania leśnej roślinności, określania wielkości drzew, monitorowania głębi oceanów czy wsparcia wojskowych dronów.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Aparat fotograficzny | podczerwień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy