Trzecia księżycowa noc Yutu i Chang'e 3
Rozpoczęła się trzecia księżycowa noc dla chińskiego łazika Yutu i lądownika Chang'e 3. Jest dość prawdopodobne, że tym razem Yutu nie rady przetrzymać nadchodzących dwóch tygodni.
Chińska misja Chang'e 3 jest pierwszym miękkim lądowaniem na Srebrnym Globie od 1976 roku. Do lądowania Chang'e 3 doszło 14 lutego 2013 roku o godzinie 14:11 CET. Lądownik Chang'e 3 został wyposażony w łazik Yutu, który zaledwie kilka godzin po lądowaniu znalazł się na powierzchni Srebrnego Globu i rozpoczął swoją jazdę.
Pierwszy księżycowy dzień dla Chang'e 3 i Yutu przebiegł bez problemów. Pod koniec drugiego księżycowego dnia misji (styczeń), pojawiły się doniesienia o możliwych problemach technicznych łazika Yutu. Niestety, chińskie oficjalne źródła nie przekazały zbyt wiele szczegółów, aczkolwiek problem z łazikiem prawdopodobnie wystąpił przy systemie paneli słonecznych, które są zakrywane na czas zimnej księżycowej nocy. Problemy techniczne miały mieć związek ze "skomplikowanym środowiskiem powierzchni Księżyca", choć nie podano dokładnej specyfikacji tych problemów.Trzeci dzień księżycowy rozpoczął się dla Chang'e 3 11 lutego. Tego dnia łazik Yutu się nie odezwał. Dopiero 12 lutego Yutu nadał sygnał do kontroli misji i rozpoczęło się określenie stanu technicznego, w jakim łazik się wówczas znajdował. Przez następne dziesięć dni chińska kontrola misji starała się zrozumień i naprawić problem w łaziku, ale ze szczątkowych dostępnych informacji wynika, że w większości lub w całości ten problem nie został rozwiązany.W sobotę, 22 lutego, rozpoczęła się trzecia księżycowa noc dla Chang'e 3 i Yutu. Przez najbliższe dwa tygodnie łazik i lądownik będą przebywać w ciemnościach i bardzo niskiej temperaturze, sięgającej minus 150 stopni Celsjusza. Jest możliwe, że tej nocy Yutu już nie przetrwa. Z kolei lądownik Chang'e 3 jest w dobrym stanie technicznym i wypełnia swoją misję.Niezależnie czy Yutu przetrwa trzecią noc na powierzchni Srebrnego Globu czy też nie, już teraz można uznać misję Chang'e 3 i Yutu za duży sukces. Jest to pierwsze i od razu udane miękkie lądowanie na Księżycu od 1976 roku. Jest to także wyznacznik rosnącego doświadczenia Chin w technologiach kosmicznych i ambitnych celów programu kosmicznego tego państwa.