W Brazylii powstało ogromne zapadlisko. Nie można określić jego głębokości!

Na farmie Alto Paranaiba w Brazylii pojawił się lej krasowy imponujących rozmiarów. Obecnie znana jest tylko średnica dołu, która wynosi około 25 metrów. Głębokość zapadliska jest jednak tak duża, że nie udało się jej określić.

Lokalni mieszkańcy przyznają, że pierwszy raz mają do czynienia z takim wydarzeniem. Wcześniej w tym rejonie nie odnotowano nigdy podobnego przypadku. 

Naukowcy twierdzą z kolei, że dla obszaru, na którym zlokalizowane jest gospodarstwo, zapadliska tego typu są zjawiskiem całkiem zwyczajnym. Powodem ich powstawania jest rozpuszczanie się wapienia, który w dużych ilościach znajduje się pod powierzchnią. W tej chwili nie wiadomo, co stanie się z farmą, ponieważ możliwe jest, że otwór w ziemi będzie się powiększał. Istnieje w związku z tym realne zagrożenie dla życia lokalnych mieszkańców.

Reklama

Leje krasowe występują zwykle w miejscach o podłożu składającym się głównie z wapienia. To dlatego tak wiele z nich miało miejsce na Florydzie, gdzie budowa geologiczna sprzyja ich powstawaniu. Za powstawanie zapadlisk wini się przeważnie działalność wód gruntowych.

Wystąpienie tego zjawiska jest szczególnie prawdopodobne, gdy w okolicy powstały nowe siedziby ludzkie. Człowiek potrzebuje wody i jej wzrastająca konsumpcja mogła zmienić przepływy podziemnych cieków, kierując je na obszary z większą zawartością łatwego do wypłukania piasku. 

Zmianynaziemi.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy