W magnetosferze Ziemi odkryto plazmowe struktury w kształcie rur
Astrofizycy z ośrodka badawczego CAASTRO i University of Sidney w Australii, wykorzystali w unikalny sposób sieć radioteleskopów MWA, dzięki którym stworzyli urządzenie zdolne do obrazowania w 3D tego, co dzieje się za jonosferą w ziemskiej magnetosferze. Uczeni byli zaskoczeni widząc, że odkryli istnienie nieznanych dotąd rurowych struktur plazmowych w wewnętrznych warstwach magnetosfery.
Obszar przestrzeni wokół Ziemi, zajęty przez pole magnetyczne, zwany jest magnetosferą. To dzięki niej nasza planeta nie jest tak bardzo narażona na promieniowanie słoneczne. O samej magnetosferze wiemy całkiem sporo, ale wciąż nie tyle, ile powinniśmy.
Ustalono, że w obszarze oddziaływania linii pola magnetycznego Ziemi znajduje się sporo plazmy, która tworzy coś w rodzaju atmosfery ze zjonizowanego wiatru słonecznego. Wewnętrzną warstwą magnetosfery jest jonosfera, a nad nią znajduje się plazmosfera. Dzięki zdolności obrazowania w 3D ustalono, że występują tam dziwnie ukształtowane struktury plazmy, w tym twory przypominające jakieś przewody, albo rury. "Od ponad 60 lat naukowcy zakładają istnienie tych struktur, ale dopiero my dostarczyliśmy pierwszy wizualny dowód, że one faktycznie się tam znajdują" - powiedziała Cleo Loi z CAASTRO. "Odkrycie struktur jest ważne, ponieważ powodują one niechciane zniekształcenia sygnału, które mógłby, na przykład, wpływać na nasze cywilne i wojskowe systemy nawigacji satelitarnej. Dlatego musimy to lepiej zrozumieć". Z dotychczasowych ustaleń wynika, że odkryte plazmowe struktury znajdują się około 600 km nad ziemią w górnej części jonosfery. W badaniach wykorzystano radioteleskop MWA (Murchison Widefield Array), znajdujący się na pustyni w Australii Zachodniej. Był on w stanie obserwować duży obszar nieba. Anteny podzielono na dwie grupy i część z nich odpowiadała za jedno "oko" a część za drugie. Dzięki temu innowacyjnemu podejściu MWA dostarczył obrazów 3D przedstawiających kłębiącą się w magnetosferze plazmę.