Reklama

Wielka Rafa Koralowa w coraz gorszym stanie

​Wielka Rafa Koralowa jest w coraz gorszej kondycji. Jej stan zmienił się ze "złego" w "bardzo zły". To efekt zmian klimatycznych.

Fale upałów są bezpośrednim zagrożeniem dla Wielkiej Rafy Koralowej. W połączeniu ze słabą jakością wód przybrzeżnych i utratą siedlisk, prowadzi do obumierania wielu organizmów. 

"Zmiany klimatyczne stanowią największe zagrożenie dla długoterminowych perspektyw regionu. Znaczące globalne działania mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym mają kluczowe znaczenie dla ratowania Wielkiej Rafy Koralowej" - czytamy w raporcie.

Naukowcy twierdzą, że na rafę wywierane są znaczne naciski, zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej, co powinno zmienić strategię ochrony rafy. Co ciekawe, w ocenie ponad 30 składników zdrowia ekosystemu, odkryto, że zaledwie 60 proc. pozostaje w "dobrej" albo "bardzo dobrej kondycji".

Wielka Rafa Koralowa jest jednym z najbardziej złożonych systemów naturalnych na świecie, choć w ostatnich latach jej stan znacznie się pogorszył. W 2016 i 2017 r. doszło do masowych przypadków blaknięcia koralowców, które doprowadziły do śmierci nie tylko koralowców, ale i wielu ryb oraz bezkręgowców. 

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy