Wiemy kiedy ziemska doba będzie dłuższa o minutę
Od dawna wiadomo, że ziemska doba stopniowo staje się coraz dłuższa ze względu na interakcję naszej planety z Księżycem. Najnowsze badania sugerują jednak, że wspomniany przyrost długości jest mniejszy niż do tej pory uważano - o całe pół milisekundy!
Zespół brytyjskich uczonych oszacował, że średnia długość dnia wydłuża się o 1,8 milisekundy na stulecie. Do tej pory uważano, że długość dnia zwiększa się o 2,3 milisekundy na 100 lat. Oznacza to, że wydłużenie dnia o 1 minutę zajmie najbliższe 6,7 mln lat. Wtedy raczej nikt nie będzie pamiętał o tym, że ktoś kiedyś to przewidział.
Mimo iż zmiana jest nieznaczna, to może być istotna dla precyzyjnego pomiaru czasu. Od 1972 r. raz w roku do doby odmierzanej przez zegary atomowe jest dodawana sekunda, która wynika ze zmian rotacji naszej planety. Naukowcy wykorzystali informacje o zaćmieniach Księżyca opisane przez babilońskich, greckich i chińskich astronomów, a także uczonych arabskich i średniowiecznych, w celu weryfikacji długości dnia. Użyli też astronomiczne dane Księżyca od 1600 r. do dziś.
Wszystkie te informacje dostarczyły obraz zmian długości ziemskiej doby w ostatnich 27 stuleciach. Okazuje się, że przez ten okres dochodziło do licznych wahań i spowolnień tempa zmian doby. Przyczyny tych zjawisk znajdują się w głębi Ziemi. Interakcje między płaszczem i rdzeniem Ziemi wpływają na ogólną rotację planety. Nie bez znaczenia jest także kurczenie pokrywy lodowej.
W tym roku to doba 31 grudnia będzie tą dłuższą o sekundę.