Za prace nad panelami słonecznymi mógł trafić do więzienia

Młody rosyjski naukowiec, Dmitrij Lopatin z Kubańskiego Uniwersytetu Państwowego w Krasnodarze zajmuje się fotowoltaiką i pracuje nad nowymi panelami słonecznymi, które będą tańsze i lepsze od zagranicznych technologii. Jednak stosowany w jego wynalazku materiał przysporzył mu sporych problemów - uczony mógł otrzymać karę nawet 11 lat więzienia.

Na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się prosta - Dmitrij Lopatin potrzebuje materiału do produkcji rewolucyjnych giętkich paneli słonecznych. Ich cena jest mniejsza aż o 80 proc. w porównaniu z rozwiązaniami z innych krajów i potrafią one gromadzić energię nawet w trudnych warunkach pogodowych (zachmurzenie, mgła). Niestety, w Rosji materiał ten jest niedostępny, dlatego naukowiec postanowił zakupić go w Chinach poprzez internet.
 
Problemy Lopatina pojawiły się, gdy ten zjawił się na poczcie, aby odebrać przesyłkę. Na miejscu czekali na niego funkcjonariusze z wydziału antynarkotykowego. Dlaczego? Naukowiec zamówił związek chemiczny o nazwie γ-Butyrolakton, który znajduje się na liście substancji psychotropowych, zakazanych w Federacji Rosyjskiej. Lopatin został początkowo oskarżony o posiadanie i rozprowadzanie nielegalnych substancji na wielką skalę. Później sąd oświadczył, że mężczyzna nabył narkotyki, choć jego intencją nie było ich sprzedawanie, dlatego przyznano mu karę 3 lat więzienia w zawieszeniu.
 
Adwokat naukowca nie zgodził się z tą decyzją i odwołał się od niej. Okazało się, że prokuratorzy również byli niezadowoleni i domagali się, aby Lopatin był sądzony jak diler narkotykowy i został zamknięty w więzieniu na 11 lat. Jednak sąd nie posiadał dowodów na to, że naukowiec chciał handlować narkotykami i ostatecznie udało się osiągnąć kompromis. Adwokat wycofał swoje odwołanie od pierwszego wyroku (3 lat więzienia w zawieszeniu) a prokuratorzy nie będą już domagać się dla młodego naukowca tak wysokiej kary.
 
Dzięki Dmitrijowi Lopatinowi Rosja będzie mogła zmniejszyć swoje uzależnienie od ropy i gazu. Jego projekt jest wspierany przez niektóre agencje rządowe, takie jak Fundacja Skolkovo czy Rosyjska Fundacja Badań Podstawowych. Podczas konferencji Hello Tomorrow, która miała miejsce w zeszłym miesiącu we Francji, projekt Lopatina znalazł się na liście 100 najbardziej innowacyjnych projektów na świecie.

Reklama
Tylkonauka.pl
Dowiedz się więcej na temat: panele słoneczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy