Reklama

Zielona energia z pogorzeliska w Fukushimie

Fukushima, miejsce jednej z największych katastrof nuklearnych w historii, już wkrótce może stać się źródłem czystej i zielonej energii.

Jak poinformowała japońska gazeta "Nikkei Asian Review", zainicjowano projekt o wartości 2,75 mld dol., który ma zmienić północno-wschodnią prefekturę Fukushimy w centrum energii odnawialnej.

Władze planują budowę 11 elektrowni słonecznych i 10 elektrowni wiatrowych na obszarach górskich i polach uprawnych, z których nie można korzystać ze względu na promieniowanie. Po realizacji projektu, cały kompleks ma produkować 2/3 mocy elektrowni jądrowej przed katastrofą.

Pomysł na wykorzystanie Fukushimy jako krainy cudów energii odnawialnej jest przedmiotem dyskusji od wielu lat, ale do tej pory nie osiągnięto porozumienia finansowego. Teraz, dzięki wsparciu finansowego rządowego Banku Rozwoju Japonii i Mizuho Bank, projekt może zostać zrealizowany już w 2024 r.

Paliwa kopalne pozostają największym źródłem energii w Japonii, zgodnie z danymi statystycznymi z 2015 r. Podczas gdy sektor energii odnawialnej systematycznie rośnie, stanowi on ok. 10 proc. całkowitego zużycia energii.

Fukushima jest trzecią co do wielkości prefekturą w Japonii i dysponuje różnorodnymi zasobami, a także potencjałem do wprowadzania energii odnawialnej.

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama