Zwiększona aktywność słynnego gejzeru w Parku Yellowstone

Słynny Steamboat Geyser - najwyższy na świecie aktywny gejzer - zaczął ostatnio eksplodować znacznie częściej niż w poprzednich latach. Czy to zapowiada nadchodzącą katastrofę?

Steamboat Geyser to najwyższy na świecie aktywny gejzer, który należy do kompleksu Norris Geyser Basin w Parku Narodowym Yellowstone. Podczas swoich eksplozji wyrzuca wodę oraz parę wodną o temperaturze 92 st. C na wysokość ponad 90 m. Czas największych erupcji jest nieprzewidywalny, natomiast aby zobaczyć mniejsze należy zasięgnąć informacji u rangerów, którzy prowadzą stały monitoring gejzeru.

W gejzerze znajdują się dwa czujniki - jeden w kanale pod gejzerem, drugi bliżej powierzchni ziemi. Potwierdziły one, że gejzer w ciągu ostatnich 6 tygodni eksplodował 3 razy w ciągu ostatnich 6 tygodni, kończąc tym samym swój okres uśpienia sięgający 2014 r.

Naukowcy nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje. Niektórzy sugerują, że jest to zapowiedź zbliżającej się erupcji superwulkanu Yellowstone.

- Nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje, ale Norris Geyser Basin to obszar znany ze zmian termicznych w czasie. Wzorzec erupcji gejzeru jest dość przypadkowy, zatem możliwe, że nie miały one nic wspólnego z zakłóceniami w kalderze Yellowstone - powiedział Michael Poland, jeden z naukowców monitorujących superwulkan Yellowstone.

Wielce prawdopodobne, że częstsze erupcje gejzeru Steamboat w ostatnim czasie są konsekwencją gromadzenia dużych ciśnień od 2014 r.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Yellowstone | gejzery | superwulkan
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy