Yellowstone

Środa, 22 listopada 2023 (13:49) Aktualizacja Środa, 7 lutego 2024 (13:16)
Park Yellowstone to pierwszy na świecie park narodowy, utworzony w 1872 roku w Stanach Zjednoczonych. Rozciąga się na obszarze trzech stanów: Wyoming, Montana i Idaho. Jest znany z geotermalnych zjawisk, w tym słynnych gejzerów jak Old Faithful, oraz bogatej fauny, w tym wilków, niedźwiedzi grizzly i bizonów.
Yellowstone - najważniejsze informacje
Park Narodowy Yellowstone w USA. /123RF/PICSEL

Yellowstone - najważniejsze informacje

Gdzie jest Park Yellowstone?

Park Narodowy Yellowstone to park znajdujący się w Stanach Zjednoczonych na terytorium stanów Wyoming, Montana i Idaho. Jest najstarszym parkiem narodowym na świecie. Park słynie z gejzerów, gorących źródeł, wulkanów błotnych i wodospadów.
 
Park położony jest w głębokim wąwozie rzeki Yellowstone. Przechodzi przez niego wododział kontynentalny Ameryki. W 1978 roku Park Yellowstone został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO. Ustanowiono w nim rezerwat biosfery.
 
Rezerwat usytuowany jest na rozległym wulkanicznym płaskowyżu. Park wchodzi w skład ekosystemu uznawanego za ostatni duży i praktycznie nienaruszony ekosystem w klimacie umiarkowanym na półkuli północnej.

Park Yellowstone to bogactwo roślin i zwierząt

Na terenie parku występuje około 1100 gatunków roślin naczyniowych. 

Lasy iglaste zajmują 2/3 powierzchni zalesionej. W lasach parku rośnie siedem gatunków drzew iglastych, spośród których najpowszechniejsza jest sosna wydmowa.
 
Park Narodowy Yellowstone jest powszechnie uznawany za najlepsze środowisko megafauny w kontynentalnej części USA. Żyje tam 67 gatunków ssaków.

Dużymi ssakami o znaczącej populacji, są tam: bizon amerykański, wapiti, łoś, mulak, jeleń wirginijski, kozioł śnieżny, muflon kanadyjski i puma.
 
Yellowstone jest jedynym miejscem w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych, gdzie przetrwała populacja dzikich bizonów. W roku 1902 było ich tylko około 50 sztuk. Z obawy przed wyginięciem i zubożeniem genetycznym stado uzupełniono o 21 zwierząt pochodzących z prywatnych stad.
 
W Parku Narodowym Yellowstone od początku lat 70. XX wieku prowadzona jest polityka przyzwalania na pożary lasu. Wiele roślin parku jest pirofitami, znoszącymi pożar bez uszczerbku. Cała formacja roślinna przystosowana jest do przechodzenia pożarów.

Pogoda w parku Yellowstone

Opady w parku cechują się dużym zróżnicowaniem. Przy północnych granicach parku roczne opady wynoszą 260 mm, podczas gdy w jego południowo-wschodnim narożniku niekiedy przekraczają 2000 mm. Średnioroczny opad śniegu wynosi 183 cm.
 
Tornada w Yellowstone są bardzo rzadkie. Jednak 21 lipca 1987 roku najsilniejsze dotąd zanotowane wstanie Wyoming tornado dotarło do parku poprzez Teton National Forest. Zostało sklasyfikowane na czwarty stopień. Prędkość wiatru oszacowano na pomiędzy 333 a 420 km/h. Pozostawiło pas zniszczeń o szerokości od 1,6 do 3,2 km i 39 kilometrach długości, położyło 6100 ha lasów.

Co warto zobaczyć w parku Yellowstone? 

W Parku Yellowstone znajdują się takie obiekty przyrodnicze regionu, jak:

  • Wodospady – Firehole, Yellowstone,
  • Gorące źródła – Grand Prismatic Spring,
  • Jeziora – Jezioro Yellowstone,
  • Naciekowe tarasy mineralne – np. Minerva Terrace w Mammoth Hot Springs,
  • Gejzery – Old Faithful, Steamboat Geyser,
  • Kaniony – Kanion rzeki Yellowstone,
  • Wulkany błotne – Mud Volcano,
  • Fumarole – Roaring Mountain.
 
Obszar parku Yellowstone zamieszkiwany jest przez ludzi od ponad 10 tysięcy lat. Miejsce to jest domem rdzennych mieszkańców Ameryki z takich plemion, jak Wron, Szoszonów i Nez Perce.

Temat Yellowstone znajdziesz również w serwisie:

Yellowstone - Wiadomości