Niebezpieczne jeziora świata. Możesz w nich wykąpać się tylko raz…

Istnieją na świecie dziwne jeziora, w których kąpiel jest możliwa wyłącznie raz. Raz, gdyż jak do niej wejdziemy, możemy już z niej nie wyjść. Niczym nimfy morskie kuszą wizualnym pięknem, lecz mogą być mordercze. Gdy te wody zetkną się z naszym ciałem, istnieje szansa, że wraz z nią dosięgnie nas śmierć. Sprawdźmy najniebezpieczniejsze jeziora na świecie.

Dziwne jeziora, w których możesz wykąpać się tylko raz. Wśród nich Jezioro Lonar w Indiach
Dziwne jeziora, w których możesz wykąpać się tylko raz. Wśród nich Jezioro Lonar w Indiach123RF/PICSEL

Dziwne jeziora, w których wykąpać się możemy tylko raz. Jakie to są wody? Z pewnością takie, które kuszą swoją unikalnością oraz pięknem. Warto upewnić się, że kąpiel w jeziorze nie będzie skutkować poważnymi uszkodzeniami ciała. W końcu kilka zbiorników wodnych nie jest odpowiednia do pływania. Posiadamy również takie miejsca w Polsce. Oto lista niebezpiecznych jezior, których powinniśmy unikać.

Osadnik Gajówka. Lazurowe Jezioro w Polsce

Osadnik Gajówka jest sztucznym jeziorem o powierzchni 100 hektarów. Znajduje się w gminie Przykona, w województwie wielkopolskim. Powstał na terenie starej Kopalni Węgla Brunatnego Adamów. Obecnie kopalnia działa jako wysypisko odpadów paleniskowych. Woda posiada rajski odcień, który może zawdzięczać dużej ilości węglanu wapnia. Pomimo pięknego wyglądu, kąpiel w tym jeziorze jest zakazana.

Zakaz spowodowany jest przez silnie zasadowy odczyn wody. Nie ma czemu się dziwić, gdyż jego odczyn wynosi 12 pH. Podobne stężenie posiada amoniak lub wybielacz. Kąpiel w Lazurowym Jeziorze powodować może podrażnienia skóry i oczu, a także problemy żołądkowe. 

Jezioro w Wulkanie Ijen, Jawa

Wulkan Kawah Ijen znajduje się w okolicy wyspy Bali. Jego nazwa oznacza "samotny krater", co nie jest zgodne z prawdą. Ijen znajduje się w skupisku kilku wulkanów. Nie jest aktywnym kraterem, przez co wciąż jest obiektem zainteresowań turystów. Przyciąga ich również wulkaniczne jezioro. Znajduje się ono wewnątrz krateru i jest największym kwaśnym jeziorem na świecie. Zamiast wody znajduje się w nim kwas solny połączony z kwasem siarkowym.

Temperatura wody osiąga 40° C. pH jeziora wynosi 0,3, co oznacza, że przy kąpieli w tym zbiorniku może dojść do rozpuszczenia skóry i kości. Pomimo takiego niebezpieczeństwa, jezioro przyciąga swoją turkusową barwą. Atutem jeziora jest jego wzburzenie, zapowiadające ponowne aktywowanie wulkanu. Ostatni wybuch miał miejsce w marcu 2018 roku. 

Jezioro wulkaniczne przy wulkanie Ijen, Jawa
Jezioro wulkaniczne przy wulkanie Ijen, Jawa123RF/PICSEL

Jezioro Yugama. Wulkan Kusatsu-Shirane

Jezioro Yugama uważane jest za najkwaśniejsze jezioro Japonii. Jego poziom pH wynosi 1, tyle samo co kwas akumulatorowy. Yugama znajduje się w aktywnym wulkanie Kusatsu-Shirane, leżącego 150 kilometrów na zachód od Tokio. Jeszcze na początku XX wieku temperatura wód Yugamy osiągała nawet 100° C. Yugama uznawana jest również za jedno z najpiękniejszych jezior kraterowych na świecie. Wszystko z winy turkusowego koloru wody i żółtej trawy siarkowej dookoła zbiornika.

Przez wysoki poziom zakwaszenia, w pobliżu jeziora Yugamy żaden organizm żywy nie jest w stanie przetrwać. Gaz wulkaniczny wydobywający się z dna zmienia wodę w siarkę, powodując przy tym zmianę koloru na szmaragdową zieleń. Oprócz tego, z powodu dużej ilości popiołu wulkanicznego, woda gęstnieje, a kontakt z nią doprowadziłby do utlenienia i rozpuszczenia się ciała.

Jezioro Natron, Tanzania

Obszar wokół jeziora Natron jest uznany za opustoszały. Mimo wszystko znajduje się na nim największy lęg flamingów na świecie. Jest to kolejne miejsce, w którym zasadowość jeziora osiąga poziom powyżej 12 pH. Otoczenie składające się z sodowych skał oraz lawy spowodowało zmianę wody w żrącą solankę, morderczą także dla ludzi.

Jezioro Natron w Tanzanii odpowiednie tylko dla flamingów
Jezioro Natron w Tanzanii odpowiednie tylko dla flamingówAgencja FORUM

Jezioro Natron nazywane jest również martwym jeziorem. Wszystko przez to, że można z nim znaleźć martwe zwierzęta, wyglądające jak posągi. Oficjalna nazwa jeziora również nie wzięła się znikąd. Natron jest minerałem, z którego korzystało się w Egipcie przy mumifikacji zwłok.

Jeziora wulkanu Dallol, Etiopia

Naukowcy zbadali rejon jezior na obszarze wulkanu Dallol. Znajduje się on w północnej części Etiopii, przy granicy z Erytreą. Okazało się jednym z nielicznych miejsc na naszej planecie, gdzie nie wykryto żadnego życia, nawet mikroorganizmów. Jest rejonem gorącym, z nadmierną ilością soli oraz kwasów. Nic więc dziwnego, że zbiornik wodny wypełniony jest wrzącą wodą, solą oraz toksycznymi wulkanicznymi gazami.

Jeziora wulkanu Dallol w Etiopii są jedynym miejscem na Ziemi, gdzie nie znaleziono żadnego organizmu żywego (nawet mikroorganizmów)
Jeziora wulkanu Dallol w Etiopii są jedynym miejscem na Ziemi, gdzie nie znaleziono żadnego organizmu żywego (nawet mikroorganizmów)Agencja FORUM

Jeziora w parku Yellowstone, USA

Pod amerykańskim parkiem Yellowstone znajduje się superwulkan, którego woda będzie mogła osiągnąć nawet 350° C. Już teraz wody jezior w parku mogą być wrzące lub lodowate. Dlatego też władze parku proszą o to, by turyści nie próbowali pływać w tych niebezpiecznych zbiornikach wodnych.

Temperatura gorących jezior bywa tak wysoka, że ludzie tuż po kontakcie z wodą umierają. Podejrzewa się, że w 2016 roku pewien mężczyzna rozpuścił się w strefie termicznej przy próbie nurkowania. Nikt nie był w stanie odnaleźć jego ciała. Zdarzały się również poważne oparzenia wynikające z pływania w jeziorach Yellowstone.

Jezioro Lonar, Indie

Jezioro Lonar jest jeziorem powstałym na skutek uderzenia meteorytu. Znajduje się około 500 kilometrów od Bombaju. Kiedyś uważano, że Lonar jest kraterem wulkanicznym, lecz teoria ta została obalona. Zaskoczeniem była zmiana jego wyglądu w 2020 roku. Nagle barwa wody zmieniła się na jasnoróżowy. Najprawdopodobniej spowodowane było to rozkwitem glonów lub zmiany w składzie chemicznym samego zbiornika.

Jezioro Lonar jest kolejnym silnie zasadowym zbiornikiem wodnym, który osiąga poziom 10,5 pH. Dodatkowo posiada bardzo wysokie stężenie soli, które drastycznie wzrosło w 2020 roku.

Jezioro Szagan, Kazachstan

Jezioro Szagan znajduje się w Kazachstanie. Dawniej Szagan było miastem radzieckiego poligonu nuklearnego. Jezioro powstało w wyniku układu Wielkiej Brytanii i USA o zawieszeniu nuklearnych testów w atmosferze. Po tym pakcie z 1963 roku, testy przeniesiono pod ziemię. Zbiornik wodny powstał na skutek eksplozji atomowej o mocy 140 kiloton.

Poznając historię powstania jeziora Szagan łatwo można odkryć, dlaczego jest niebezpieczny miejscem. Mimo iż po powstaniu tego miejsca wmawiano ludziom, że ma właściwości lecznicze, obecnie można się do niego zbliżyć jedynie w stroju ochronnym. Jezioro Szagan należy do terenów skażonych. Kontakt z radioaktywnym terenem może skutkować chorobami popromiennymi.

***

Czytaj także:

Laptop nie tylko dla początkujących graczyInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas