Zaćmienie Słońca 30 kwietnia 2022. Czy będzie można obserwować go w Polsce?
Zaćmienie Słońca jest wyjątkowym zjawiskiem astronomicznym. Z jednej strony zachwyca i ciekawi, z drugiej zaś potrafi wzbudzić strach i niepokój. Już 30 kwietnia pierwsze w 2022 roku zaćmienie Słońca. Czy będzie można je obserwować w Polsce?
- Zaćmienie Słońca można podzielić na kilka rodzajów: całkowite, częściowe i obrączkowe.
- Najbliższe częściowe zaćmienie Słońca będzie miało miejsce 30 kwietnia 2022 roku. Zjawisko ma rozpocząć się o godz. 20.45 czasu polskiego, maksimum osiągnie o godz. 22.41, a zakończy po północy, 1 maja.
- Zaćmienie słońca w Byku to czas na znalezienie nowych sposobów na zwiększenie dochodów lub nowych możliwości zarobkowych.
- W tym roku z zaćmieniem Słońca zbiegnie się zjawisko Czarnego Księżyca.
Spis treści:
Zaćmienie Słońca. Na czym polega to zjawisko?
Zaćmienie Słońca to zjawisko, które powstaje, gdy Księżyc znajduje się pomiędzy Ziemią a Słońcem i przysłania światło słoneczne. Jest ono możliwe dzięki dużej różnicy odległości tych ciał od Ziemi.
Całe wydarzenie jest bardzo zjawiskowe. Na Ziemi zapada ciemność, mimo trwającego dnia. W wielu miastach na świecie organizowane są wtedy wydarzenia, podczas których możemy oglądać zaćmienie.
Zaćmienie Słońca można podzielić na kilka rodzajów:
- całkowite,
- częściowe,
- obrączkowe.
Całkowite zaćmienie Słońca - w odróżnieniu od częściowego i obrączkowego - nie jest powszechnym zjawiskiem. Występuje wtedy, gdy tarcza Słońca zostaje przykryta przez tarczę Księżyca o tym samym rozmiarze kątowym. Wokół centralnej gwiazdy Układu Słonecznego pojawia się widowiskowy pióropusz tworzony przez koronę słoneczną.
Zaćmienie Słońca może występować również w odmianie częściowej. Ma ono miejsce wtedy, gdy tarcza Słońca jest przysłonięta przez niewielki fragment tarczy Księżyca.
Najbardziej spektakularnym rodzajem jest obrączkowe zaćmienie Słońca. Wyróżnia się tym, że wokół tarczy Księżyca możemy dostrzec „ognistą obręcz”. Dzieje się tak, ponieważ Księżyc jest zbyt oddalony od Ziemi i nie jest w stanie całkowicie przysłonić Słońca.
Zaćmienie Słońca 30 kwietnia 2022. Czy będzie widoczne w Polsce?
Najbliższe częściowe zaćmienie Słońca będzie miało miejsce 30 kwietnia 2022 roku. Zjawisko ma rozpocząć się o godz. 20.45 czasu polskiego, maksimum osiągnie o godz. 22.41, a zakończy po północy, 1 maja. To zaćmienie Słońca zobaczą osoby przebywające w Ameryce Południowej, południowym rejonie Pacyfiku i na Antarktydzie.
Niestety, w sobotę nie będziemy mogli oglądać częściowego zaćmienia Słońca w Polsce. Kolejne tego typu zjawisko wystąpi 25 października 2022. Wówczas będzie można podziwiać je w naszym kraju.
Najbliższe obrączkowe zaćmienie widoczne w Polsce nastąpi 13 lipca 2075 roku, zaś najbliższe całkowite zaćmienie Słońca widoczne z terenów Polski dopiero 7 października 2135 roku (na Dolnym Śląsku i w Małopolsce).
Zaćmienie Słońca w Byku. Co oznacza?
Mimo że częściowe zaćmienie Słońca 30 kwietnia nie będzie widoczne w Polsce, to odczujemy jego wpływ. Wyjaśniają to astrolodzy. Symbolika zaćmienia Słońca oznacza wielkie i przełomowe zmiany.
Nie bez znaczenia jest również znak zodiaku, w którym dojdzie do najbliższego nowiu Księżyca, czyli Byk. Może determinować on nasze pragnienia i skrywane zamiary.
Zaćmienie słońca w Byku to także czas na znalezienie nowych sposobów na zwiększenie dochodów lub nowych możliwości zarobkowych.
Zaćmienie Słońca i Czarny Księżyc. Co to za zjawisko?
O Czarnym Księżycu mówimy w sytuacji, kiedy w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego Księżyc dwa razy znajduje się w fazie nowiu. Do takiego zjawiska dochodzi raz na trzy lata. W tym roku zbiegnie się właśnie z częściowym zaćmieniem Słońca.
Księżyc w nocy 30 kwietnia znajdzie się dokładnie między Słońcem a Ziemią. Oznacza to, że nie będzie widoczny gołym okiem. Stąd pochodzi nazwa Czarny Księżyc.
Czeka nas więc zupełnie ciemna i bezksiężycowa noc. Dzięki temu zjawisku łatwiejsza będzie obserwacja gwiazd i planet.
Zobacz też: