Jak obserwować zaćmienie Słońca? Potrzebna folia ND5

Aktualizacja

Zaćmienie Słońca to niezwykłe doświadczenie, ale wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Obserwacja zjawiska bez specjalnej ochrony może prowadzić do poważnych uszkodzeń wzroku. Dlatego przed zaćmieniem Słońca warto zaopatrzyć się w specjalną folię ochronną ND5, która zapewni ochronę przed szkodliwym promieniowaniem.

W Polsce do 2135 roku będzie można obserwować wyłącznie częściowe zaćmienia Słońca.
W Polsce do 2135 roku będzie można obserwować wyłącznie częściowe zaćmienia Słońca. Kena Betancur/ AFPEast News

Jest całkowite, częściowe i obrączkowe. Jak powstaje Zaćmienie Słońca?

Zaćmienie Słońca jest zjawiskiem astronomicznym, które powstaje w momencie, gdy Księżyc ustawia się pomiędzy Słońcem i Ziemią w prostej linii. Wówczas dochodzi do przysłonięcia światła słonecznego.

Można wyróżnić kilka rodzajów zaćmienia Słońca:

  • całkowite,
  • częściowe, 
  • obrączkowe. 

W przypadku całkowitego zaćmienia tarcza Słońca jest przykryta przez tarczę Księżyca o tym samym rozmiarze kątowym na nieboskłonie. Zaćmienie całkowite występuje rzadko, średnio raz na 18 miesięcy. Wówczas możemy zaobserwować jedynie koronę słoneczną.

Zjawisko częściowego zaćmienia Słońca występuje nie tylko przed i po jego całkowitym zaćmieniu. Jest też zależne od miejsca obserwacji albo odbywa się niezależnie. Wtedy Słońce przysłonięte jest tylko w części.

Zaćmienie obrączkowe (lub pierścieniowe) jest z kolei niezwykłym i spektakularnym rodzajem zaćmienia Słońca. Występuje, gdy Księżyc jest zbyt oddalony od Ziemi i nie może całkowicie przysłonić Słońca. Wówczas widoczna jest obrączka z czarnym dyskiem w środku, lub jak mówi się wśród astronomów - ognista obręcz (the ring of fire - ang.).

Kiedy jest najbliższe zaćmienie Słońca w 2022 roku?

Zjawisko zaćmienia Słońca występuje zazwyczaj kilka razy w roku. W Polsce do 2030 roku będziemy świadkami pięciu:

  • 29 marca 2025 roku - częściowe zaćmienie Słońca 
  • 12 sierpnia 2026 roku - głębokie częściowe zaćmienie Słońca (całkowite w południowej Europie, m.in. w Hiszpanii)
  • 2 sierpnia 2027 roku - częściowe zaćmienie Słońca (całkowite w południowej Europie, m.in. w Hiszpanii)
  • 12 czerwca 2029 roku - częściowe zaćmienie Słońca  
  • 1 czerwca 2030 roku - pierścieniowe zaćmienie Słońca

Z kalkulacji astronomicznych wynika, że całkowite zaćmienie Słońca z terenu Polski będzie można oglądać dopiero 7 października 2135 roku.

Czy do obserwacji zaćmienia Słońca wystarczą okulary przeciwsłoneczne?

Do obserwacji częściowego zaćmienia Słońca trzeba się przygotować. Nie obserwuj tego zjawiska teleskopem albo lornetką bez odpowiednich filtrów. Sprzęt optyczny skupia światło, co może uszkodzić wzrok.

Do obserwacji nie przydadzą się też okulary przeciwsłoneczne.

Można wykorzystać specjalne okulary z filtrem ND5 albo maskę spawalniczą lub przydymione szkło, ale pamiętaj, żeby robić to z przerwami. To dlatego, że promieniowanie UV niszczy wzrok człowieka po dłuższym patrzeniu w stronę Słońca.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas