To proszenie się o pożar. Naukowcy ostrzegają Yellowstone
Według zespołu badaczy, który niedawno przeprowadził inwentaryzację zalesionych obszarów parku, stojące martwe drzewa w Parku Narodowym Yellowstone to "pożary, które tylko czekają, aby się wydarzyć".
Martwe drzewa stojące w Parku Narodowym Yellowstone to potencjalne zagrożenie pożarowe, a przynajmniej tak twierdzą naukowcy, którzy niedawno przeanalizowali stan lasów w tym rejonie. W swoim badaniu opublikowanym w czasopiśmie Forest Ecosystems wykazują, że niemal połowa parku doświadcza wysokiego poziomu śmiertelności drzew, a wiele martwych drzew znajduje się w pobliżu infrastruktury, w tym wejść do parku, co stanowi potencjalne zagrożenie nie tylko dla samego parku, ale i jego odwiedzających.
Yellowstone, czyli zagrożone piękno
Yellowstone to ponad 8980 km² zapierającej dech w piersiach przyrody, pełnej dzikiej fauny, rzek, kanionów, dolin, gejzerów i gorących źródeł. Lasy zajmują aż 80 proc. powierzchni parku, więc pożary są naturalnym elementem tego ekosystemu - niektóre gatunki roślin i drzew wręcz przystosowały się do odradzania po pożarach.
Naturalne pożary wywoływane są głównie przez pioruny i zazwyczaj gasną samoistnie, jednak silny wiatr może rozprzestrzeniać ogień, powodując znaczne zniszczenia. Gdy warunki stają się zbyt niebezpieczne, pożary są tłumione. Przykładem takiego katastrofalnego pożaru są wydarzenia z 1988 roku, kiedy ogień strawił ponad milion akrów parku.
Martwe drzewa to paliwo dla ognia
Zespół badaczy, korzystając z danych National Ecological Observatory Network (NEON) oraz zdjęć satelitarnych, ocenił stan zdrowia drzew, wysokość koron leśnych i pokrycie roślinności. Wyniki badania wskazują, że około 40 proc. powierzchni Yellowstone doświadcza umiarkowanego lub wysokiego poziomu śmiertelności drzew, a najwięcej martwych drzew znajduje się w centralno-zachodniej części parku.
Nasze modele osiągnęły dokładność na poziomie 76,65 proc., co pozwala na precyzyjne określenie obszarów koncentracji martwych drzew
Martwe drzewa, szczególnie w warunkach suchych i ciepłych, stają się doskonałym paliwem dla pożarów. Połączenie suchych warunków, wiatru i bliskości infrastruktury ludzkiej może prowadzić do katastrofy, czego przykładem są choćby trwające obecnie pożary w Los Angeles.
Znaczenie zarządzania lasami
Zarządzanie lasami jest kluczowe, aby naturalne pożary mogły pełnić swoją ekologiczną rolę bez powodowania niekontrolowanych zniszczeń. Jednak nawet najlepsze praktyki leśne nie są w stanie przeciwdziałać zmianom klimatycznym, takim jak przedłużające się susze.
Strona internetowa Parku Narodowego Yellowstone regularnie informuje o aktualnym poziomie zagrożenia pożarowego, co pozwala odwiedzającym na świadome planowanie wizyt. Tym samym odkrycia naukowców to przypomnienie o delikatnej równowadze ekosystemów i potrzebie ochrony przyrody w obliczu rosnących wyzwań klimatycznych.