Wiercili cztery lata! Mają rdzeń lodowy liczący 1,2 mln lat

Zespół naukowców wywiercił jeden z najstarszych jak dotąd rdzeni lodowych, jakie udało nam się pozyskać. Aby dotrzeć do tego skarbca historii sprzed 1,2 mln lat, badacze musieli przebić się przez prawie 3 km lodu!

To jeden z najstarszych rdzeni lodowych. Liczy 1.2 mln lat
To jeden z najstarszych rdzeni lodowych. Liczy 1.2 mln latdomena publiczna

Rdzenie lodowe to próbki rdzeniowe z wieloletniej akumulacji śniegu i lodu, które zrekrystalizowały i uwięziły pęcherzyki powietrza oraz inne osady, np. pył wulkaniczny, pochodzące z różnych okresów. Ze składników rdzenia lodowego, szczególnie obecności izotopów wodoru i tlenu, możliwe jest odczytanie informacji o klimacie w przeszłości, m.in. temperaturach, opadach, zawartości gazów czy aerozoli atmosferycznych.

To właśnie dlatego, szukając odpowiedzi na pytania o ewolucję atmosfery i klimatu na Ziemi, naukowcy sięgają po próbki starożytnego lodu. Jeden z zespołów badawczych z dużym doświadczeniem, który pozyskał jakiś czas temu rdzeń liczący ok. 800 tys. lat, poinformował właśnie o dotarciu na głębokość ok. 2,8 km i wywierceniu jednej z najcenniejszych dotąd próbek, czyli zawierającej lód liczący co najmniej 1,2 mln lat.

Badanie to powinno dostarczyć wglądu w zmiany cykli epok lodowcowych i może pomóc zrozumieć, w jaki sposób zmiany w poziomie dwutlenku węgla wpływały na klimat. Dzięki temu rdzeniowi lodowemu zrozumiemy, co zmieniło się w zakresie gazów cieplarnianych, chemikaliów i pyłów w atmosferze
powiedział Carlo Barbante, włoski glacjolog i koordynator projektu Beyond EPICA, którego celem było pozyskanie tego rdzenia.

Cztery lata ciężkiej pracy

Warto jednak zaznaczyć, że sukces ten okupiony był latami ciężkiej pracy - zespół składający się z 16 naukowców i personelu pomocniczego wiercił w lodzie przez każde lato antarktyczne przez ostatnie cztery lata, w średnich temperaturach wynoszących około minus 35 stopni Celsjusza, aby w końcu dowiercić się do skały macierzystej Antarktyki.

Wszystko odbywało się w ramach koordynowanego przez Włochy projektu Beyond EPICA (European Project for Ice Coring in Antarctica), który został sfinansowany przez Unię Europejską ze wsparciem krajów z całego kontynentu. Jak przekonuje Barbante, są to badania ważne dla nas wszystkich, ponieważ pomagają naukowcom lepiej zrozumieć warunki klimatyczne przeszłości i umożliwiają zrozumienie wkładu człowieka w zmiany klimatyczne obecnie.

Obecnie obserwujemy poziomy dwutlenku węgla o 50 proc. wyższe niż najwyższe poziomy z ostatnich 800 tysięcy lat
powiedział Barbante.

Jak wyjaśnia, dzięki analizie rdzenia lodowego z poprzedniej kampanii EPICA udało się ustalić, że stężenie gazów cieplarnianych, jak dwutlenek węgla i metan, nawet w najcieplejszych okresach ostatnich 800 tys. lat, nigdy nie przekroczyło poziomów obserwowanych od początku rewolucji przemysłowej. Pozyskanie jeszcze starszego rdzenia dostarcza zaś znacznie więcej materiałów do analizy i pozwala uzupełnić naszą wiedzę o klimacie panującym na Ziemi.

interia© 2025 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas