Amerykańskie wozy Bradley przemierzają Polskę koleją. Jest nagranie

Amerykańskie wozy piechoty M2A2 Bradley m.in. zmierzają do Ukrainy. W sieci pojawiły się filmy z transportu tych pojazdów polskimi kolejami. Nagrania powstały kilka dni temu.

Amerykańskie wozy piechoty M2A2 Bradley m.in. zmierzają do Ukrainy. W sieci pojawiły się filmy z transportu tych pojazdów polskimi kolejami. Nagrania powstały kilka dni temu.
Amerykańskie wozy Bradley przemierzają Polskę koleją /Twitter

6 stycznia Departament Obrony USA ogłosił pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o rekordowej wartości ponad 3 miliardów dolarów, w którym znalazły się m.in bojowe pojazdy piechoty M2A2 Bradley. Teraz te maszyny zmierzają do Ukrainy, dzięki PKP Cargo. Niedawno pojawiły się informacje, że te pojazdy były widziane również podczas transportu na terenie Rumunii. Część z nich wzmocni wschodnią flankę NATO.

Siły Zbrojne Ukrainy poinformowały, że od tygodnia szkolą swoich żołnierzy z obsługi M2A2 Bradley. 50 sztuk tych pojazdów ma zostać rozdysponowanych pomiędzy oddziały na całej długości frontu. M2A2 Bradley, przede wszystkim, mają wesprzeć ukraińską ofensywę na rosyjskiego agresora w okolicach Bachmutu w obwodzie donieckim, gdzie obecnie trwają najbardziej zaciekłe walki.

Reklama

M2A2 Bradley zmierzają do Ukrainy polską koleją

Bradley służy do współpracy z czołgami, przewożenia i desantowania piechoty, a w zależności od wersji, może być również swoistym centrum prowadzenia ognia na polu walki. Te pojazdy idealnie nadają się do działania z czołgami Ambrams.

M2A2 Bradley zostały wyposażone w 25-milimetrowe działko M242 Bushmaster, pozwalające na zwalczanie piechoty i lekkich pojazdów opancerzonych. Tymczasem do pacyfikacji czołgów służy im wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych BGM-71 TOW II. Ta broń świetnie radzi sobie z radzickimi czołgami T-72, których Rosja ma pełno w Ukrainie.

50 pojazdów Bradley weźmie udział w ukraińskiej ofensywie

M2A2 ODS posiadają również dalmierz laserowy. Pozwala on na szybkie rozpoznanie odległości przeciwnika, co umożliwia precyzyjny ostrzał. Nie zabrakło też systemów zakłócania termowizji, które zwiększą przewagę Ukraińców w trakcie wykonywania misji podczas nocy.

Ważną modyfikacją M2A2 ODS jest także system informacji i kontroli walki FBCB2, pozwalający na sprawną wymianę informacji z innymi Bradley'ami z tym systemem. Dostarczona na Ukrainę wersja pojazdu jest wyposażona w silnik o mocy 600 KM. Pozwala on rozpędzić wóz bojowy do 60 km/h.

Ciężka broń jedzie przez Polskę w kierunku Ukrainy

Zadbano też o wzmocnienie pancerza, dzięki czemu niestraszne mu będą trafienia granatnikiem RPG-7. Bradley M2A2 ODS dla Ukrainy posiada również system ochrony przed pociskami kierowanymi za pomocą podczerwieni i może być wyposażony w dodatkowy pancerz reaktywny.

W pierwszym tygodniu stycznia bieżącego roku, również we Wrocławiu widziano transport kolejowy amerykańskich pojazdów Bradley i Stryker oraz systemów rakietowych HIMARS. Możemy spodziewać się, że w kolejnych dniach przez Polskę będzie przemieszczało się znacznie więcej ciężkiego sprzętu dla Ukrainy. Ma to związek z ogłoszonym nowym pakietem pomocy od krajów NATO po konferencji w niemieckim Ramstein.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: M2 Bradley
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama