Banalny sposób, żeby połączyć się z Wi-Fi. Wystarczy specjalny kod

Na wiele sposobów możesz udostępnić swoją domową sieć Wi-Fi. Najczęściej jednak sięga się po hasło. Podczas przepisywania skomplikowanego ciągu znaków można jednak łatwo się pomylić. A co, kiedy goście pytają o hasło do Wi-Fi? Mało osób je pamięta. Na szczęście istnieje znacznie prostszy sposób, a jest nim kod QR. Teraz możesz wygenerować kod na swoim telefonie i udostępnić sieć na inne urządzenia - telefony, tablety czy nawet laptopy.

Kod QR do Wi-Fi

Kody QR są coraz powszechniej stosowane do zapisu danych. Najczęściej kierują do stron internetowych lub aplikacji. Możesz jednak zapisać na nich znacznie więcej np. wizytówkę swojej firmy czy właśnie hasło dostępu do sieci Wi-Fi.  

Czarno-biały kwadracik, czyli kod QR (Quick Response) zapisuje dane uwierzytelniające Wi-Fi, rodzaj szyfrowania, identyfikator SSID i hasło. Po jego zeskanowaniu możesz szybko połączyć się z siecią zarówno domową, publiczną, jak i tą udostępnianą gościom hotelowym. Nie potrzebujesz do tego żadnych haseł

Reklama

Jest to także wygodne rozwiązanie w domu. Zapisane hasło do Wi-Fi na telefonie szybko umyka z pamięci. W razie wizyty gości nie musisz szukać go na zapisanej kartce czy dyktować z telefonu. W kilka sekund wygenerujesz kod QR na swoim telefonie i dasz gościom do zeskanowania.  

Kody QR do Wi-Fi są także powszechnie używane w restauracjach, hotelach czy innych miejscach publicznych, gdzie możesz połączyć się z siecią. Warto jednak pamiętać, że tego typu sieci nie są najbezpieczniejsze. Zanim zeskanujesz kod, zabezpiecz swój telefon programami antywirusowymi i zachowaj szczególną ostrożność. Nie loguj się na pocztę czy do banku za pomocą sieci publicznych.  

Jak wygenerować kod QR do Wi-Fi?

Generowanie kodów QR do Wi-Fi jest bardzo proste. Jak to zrobić za pomocą telefonu Android? Wystarczy, że wejdziesz do ustawień telefonu, wybierzesz opcję sieci Wi-Fi, a następnie ustawienia sieci, z którą aktualnie jesteś połączony. Na dolnym menu powinieneś znaleźć opcję “generuj kod QR". Po jej kliknięciu wystarczy wprowadzić hasło do telefonu i kod zostanie wyświetlony na ekranie.  

Na telefonach z iOS jest opcja udostępniania hasła do Wi-Fi z pominięciem generowania kodu QR. Działa ona jednak tylko w przypadku drugiego telefonu z iOS.  

Jak zeskanować kod QR do Wi-Fi?

Skanowanie kodu QR jest równie proste. Możesz zrobić to za pomocą swojego telefonu z Androidem, IOS-em, a nawet laptopa.  

W telefonach z Androidem 9 lub nowszym wystarczy, że włączysz aparat, najedziesz nim na kod QR i klikniesz pojawiający się link. W ten sam sposób możesz zeskanować kod QR za pomocą iPhona, o ile ma system IOS 11 lub nowszy.  

W telefonach z Androidem możesz także wejść do ustawień sieci Wi-Fi. Tam obok przycisku "Dodaj sieć", znajduje się ikonka kodu QR. Wystarczy w nią kliknąć, aby zeskanować kod QR do Wi-Fi.  

W starszych telefonach z Androidem do zeskanowania kodu QR możesz wykorzystać Google Lens. Aplikacja zeskanuje kod zarówno z zapisanego obrazu na telefonie, jak i obiektywu google.  

Ostatnim rozwiązaniem jest instalacja zewnętrznej aplikacji na telefon do skanowania i generowania kodów QR. Osobny program będziesz potrzebować także na laptopie czy komputerze PC. Za jego pomocą zeskanujesz kod QR z zapisanego zdjęcia na komputerze lub za pomocą kamerki. Dzięki temu będziesz mógł szybko połączyć się z siecią Wi-Fi bez hasła.   

Przeczytaj także:

Wszystko, co musisz wiedzieć o WiFi. Czas na szybki internet

Jak dostać się do Wi-Fi bez hasła? Trzy skuteczne sposoby

Wolny internet. Jak sprawdzić, czy sąsiad nie kradnie WiFi?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Internet | telefony | Kod QR | Wi-Fi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy