Chińskie superkomputery w tajemnicy osiągają wydajność 1 eksaflopa

Dopiero co świat usłyszał o uzyskaniu kwantowej supremacji przez chiński komputer kwantowy, a już dochodzą do nas wieści, że w tym kraju powstały dwa najpotężniejsze w historii superkomputery, które swoją wydajnością pokonały psychologiczną granicę 1 eksaflopa.

Dwa chińskie komputery przebiły granicę 1 eksaflopa
Dwa chińskie komputery przebiły granicę 1 eksaflopa123RF/PICSEL

To niesamowite, jak w piorunującym tempie w Chinach rozwijają się technologie komputerowe. Można śmiało rzec, że obecnie, zarówno w komputerach kwantowych, jak i tradycyjnych, Państwo Środka wyprzedza Stany Zjednoczone i Japonię o co najmniej pół roku, jak nie cały rok.

Co ciekawe, dwa systemu superkomputerów osiągnęły taką potężną moc obliczeniową już kilka miesięcy temu, ale chiński rząd i zaangażowane w projekt firmy trzymały te informacje w ścisłej tajemnicy. Wszystko w obawie o nałożenie sankcji przez rząd USA na koncerny, które pomagały w budowie superkomputerów.

Wciąż niewiele o nich wiadomo, poza tym, że oba systemy pracują w National Supercomputing Center w Wuxi i National Supercomputing Center z Guanzhou, oraz są oparte na rodzimych chińskich procesorach Tianjin Phytium Information Technology i Sunway Microelectronics. Jak wynika z testu Linpack, pierwszy z nich osiąga moc szczytową na poziomie aż 1,3 EFLOPS, a drugi 1,05 EFLOPS.

Oficjalnie najpotężniejszy na świecie superkomputer Fugaku
Oficjalnie najpotężniejszy na świecie superkomputer FugakuFugakumateriały prasowe

To ponad 2 razy więcej (537 PFLOPS) od możliwości najpotężniejszego superkomputera na świecie z kultowego rankingu TOP500, czyli japońskiej maszyny Fugaku. Niebawem jednak amerykanie mogą wyprzedzić Chińczyków z pomocą swoich dwóch superkomputerów o nazwie Frontier i El Capitan, które będą służyły Oak Ridge Leadership Computing Facility i Lawrence Livermore National Laboratory.

Frontier ma mieć moc ok. 1,5 EFLOPS i być uruchomiony do końca bieżącego roku, a El Capitan w 2023 roku. Jednak trzeba tutaj mocno podkreślić, że dwa chińskie superkomputery dokonywały pierwszych eksaskalowych obliczeń już w marcu 2021 roku, czyli na wiele miesięcy przed Amerykanami. Japoński Fugaku też wciąż jest rozbudowywany. Docelowo ma osiągnąć wydajność na poziomie 1,5 EFLOPS.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas