Co to jest NFC i jak działa? Bezprzewodowa rewolucja

Bezprzewodowo i bezdotykowo - to domeny wielu współczesnych technologii, do których zalicza się NFC. Masz to w telefonie i nie wiesz, do czego służy? Pora zatem sprawdzić, o co chodzi z tym płaceniem telefonem.

Smartwatche z modułem NFC umożliwiają dokonywanie płatności mobilnych
Smartwatche z modułem NFC umożliwiają dokonywanie płatności mobilnych123RF/PICSEL

Czym jest NFC?

Skrót NFC rozwijany jest jako Near Field Communication, co w uproszczeniu oznacza bezprzewodową komunikację pomiędzy urządzeniami znajdującymi się blisko siebie. Co ważne, nie jest to Bluetooth, lecz inny rodzaj łączności. W tym wypadku odległość między jednym a drugim sprzętem musi być bardzo mała, często wynosząca nawet do kilku centymetrów. Najlepiej wyobrazić to sobie przyłożeniem blisko siebie dwóch telefonów, między którymi nawiązywane jest połączenie i rozpoczyna się przesył informacji.

Dziś informacje o wyposażeniu urządzenia w NFC znajdujemy w wielu sprzętach mobilnych takich jak smartfony, zegarki czy tablety. To urządzenia, które często mamy przy sobie - w kieszeni lub na ręce. NFC jest w nich wykorzystywane jako moduł płatności mobilnych. Dzięki temu możemy podpiąć do telefonu kartę płatniczą (np. w aplikacji banku czy systemie, jak Google Pay) i płacić nią zbliżeniowo za zakupy. To duże ułatwienie, bo zamiast wyciągać kartę z portfela, po prostu przykładamy do terminala telefon.

Jak działa NFC?

Dużą zaletą NFC jest brak konieczności nawiązywania połączenia między jednym a drugim urządzeniem. Dla kontrastu takie coś jest wymagane podczas korzystania z Bluetooth, jednak celem NFC jest o wiele szybsze połączenie i przesył informacji - to ma nastąpić w mniej niż sekundę. Gdy urządzenia są w pobliżu (do kilkunastu centymetrów, choć z reguły mniej), wytwarzane jest pole magnetyczne.

NFC korzysta z fal radiowych 13,65 MHz o szerokości pasma wynoszącego 1 MHz i jest technologią relatywnie niewymagającą dużych zasobów. Zużywa mało baterii, przesył sygnału trwa bardzo krótko i pozwala na skuteczne płatności zbliżeniowe nawet wtedy, gdy nie korzystamy z internetu. Ba, przy pomocy NFC i podpiętej karty możemy zapłacić nawet w samolocie. Nie ma też dużego ryzyka, że sygnał może zostać przechwycony z dużej odległości i bez naszej wiedzy.

Twój telefon już to ma - zegarek też

Całkiem możliwe, że wasz telefon lub smartwatch jest już wyposażony NFC. Technologia ta funkcjonuje na rynku od kilku lat i jej brak w nowym modelu urządzenia to spora wada, na którą uwagę zwraca wielu użytkowników. Przed zakupem nowego telefonu warto upewnić się, że interesujący nas model ma NFC - to pozwoli podpiąć do niego kartę i płacić zbliżeniowo. Jest to po prostu wygodne, a na dodatek bezpieczne.

Czy nasz telefon ma NFC? Informację na ten temat znajdziemy w specyfikacji technicznej urządzenia w sieci, odpowiednia informacja powinna też pojawić się na opakowaniu, jak i w samym systemie telefonu. Wystarczy wejść w ustawienia i w polu wyszukiwania wpisać NFC. To pozwoli nam znaleźć zakładkę umożliwiającą konfigurację tej technologii w naszym telefonie. Pamiętajmy, że nie jesteśmy w stanie "wyposażyć" telefonu w NFC. Jeżeli dany model modułu nie posiada, to musimy poczekać na zakup nowego urządzenia.

Jak płacić telefonem?

Jeżeli jednak nasze urządzenie ma NFC, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby skonfigurować mobilne płatności i cieszyć się łatwym płaceniem zbliżeniowo telefonem, tabletem czy zegarkiem. Opcje mamy dwie - albo korzystamy z karty w aplikacji banku, albo ze systemu płatności, jak np. Google Pay czy Apple Pay.

W przypadku apki banku wystarczy skorzystać z opcji płacenia zbliżeniowego lub NFC (zależnie od aplikacji) i dokonać konfiguracji. Ustawiamy apkę banku jako domyślną do płacenia NFC i to tyle. W sklepie odblokowujemy telefon i przykładamy go do terminala. Analogicznie skonfigurujemy też np. Google Pay na Androidzie. Wchodzi w aplikację, podajemy dane karty, czekamy na weryfikację i otrzymujemy nasz własny wirtualny portfel do płacenia. Co ważne, zmieścimy w nim wiele kart, nawet z różnych banków.

Ma zagadać oszustów. Babcia AI w obronie prawdziwych ludzi© 2024 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas