Dwa ważne numery. Zapisz je zanim wyjedziesz na wakacje

Lato w pełni, wakacje trwają. Choć niektórzy z nas urlop mają już za sobą, to inni dopiero wyruszą w kierunku letniego wypoczynku. Czy to nad morzem, czy na górskim szlaku, warto pamiętać o bezpieczeństwie swoim i bliskich. Przed wyjazdem zapiszcie w telefonie dwa bardzo ważne numery alarmowe.

Numery alarmowe na wakacje.
Numery alarmowe na wakacje.123rf.com123RF/PICSEL

Bezpieczne wakacje - pamiętaj o rozsądku

Każdy wyjazd na wakacje czy urlop w dowolnej postaci musi być zaopatrzony w dozę odpowiedzialności. Żadne ubezpieczenie czy gwarancja nie zastąpi nam braku rozsądku i rozwagi. Nie ma znaczenia, czy wybieramy się nad morze, jezioro, w góry czy na kemping pod gołym niebem - warto być ostrożnym i na siebie uważać.

Jedną z form przygotowania się do bezpiecznego wyjazdu jest zaopatrzenie się w odpowiednie numery telefonów. Mowa tutaj o numerach alarmowych, z których można skorzystać w razie niebezpieczeństwa, lub nieprzewidzianego wypadku. Większość z nas jest zaopatrzona w smartfony i telefony komórkowe, dlatego rzućmy okiem na ważne numery i aplikacje na wakacje.

601 100 100. Numer ratunkowy nad wodą

Jeżeli wybieracie się nad wodę, to koniecznie zapiszcie sobie numer telefonu 601 100 100 - to numer ratunkowy nad wodą, który może przydać się podczas wypoczynku nad morzem, jeziorem i nie tylko.

Połączenia obsługują 3 centra koordynacji WOPR. Pełnią całodobowe dyżury w Słupsku, Wrocławiu i Giżycku.

601 100 300. Numer ratunkowy w górach

Dla osób wybierających inną formę odpoczynku, czyli górskie wędrówki, przydać się może numer ratunkowy w górach - 601 100 300.

Obsługuje go 8 centrów koordynacji GOPR, które pełnią całodobowe dyżury w Sanoku, Rabce, Szczyrku, Krynicy-Zdroju, Kroczycach, Zakopanem, Wałbrzychu i Jeleniej Górze.

O czym pamiętać na wakacjach?

Numery telefonów alarmowych to jedno, ale nasze smartfony możemy również zaopatrzyć w przydatne aplikacje. Te pozwolą na bezpieczne cieszenie się urokami lata i beztroskiego urlopu. Przykładem takiej aplikacji jest apka RATUNEK obsługiwana jednocześnie przez GOPR, WOPR i TOPR. Pozwala na wezwanie pomocy w niebezpiecznej sytuacji, czym pomóc możemy nie tylko sobie, ale i innym osobom.

Poza tym przydatny będzie też mObywatel i funkcja Polak za granicą. Znajdziemy tam szereg przydatnych zestawów informacji na temat odwiedzanych państw, numery kontaktowe do ambasad i innych polskich przedstawicieli. Pamiętajmy jednak, że dokumenty tożsamości z mObywatela nie są na razie honorowane poza Polską.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas