Grzejniki nadal zimne. Kiedy zaczyna się sezon grzewczy?

Oprac.: Tomasz Kromp

Temperatury na zewnątrz są coraz niższe, a zatem sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Już niedługo grzejniki zaczną pracować na wysokich obrotach. Kiedy konkretnie kaloryfery powinny zacząć grzać? Czy istnieją przepisy, które mówiłyby coś na ten temat? Odpowiadamy.

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy?
Kiedy zaczyna się sezon grzewczy?123RF/PICSEL

Co to jest sezon grzewczy? Przepisy są jasne

Od pewnego czasu temperatury w całym kraju znacząco spadły, a po słonecznym wrześniu pozostało jedynie wspomnienie. Jeżeli pogoda nas nie zaskoczy, to wkrótce rozpocznie się sezon grzewczy. To czas, w którym kaloryfery ogrzewające domy i mieszkania zaczną działać.  

Co ciekawe, okazuje się, że definicję sezonu grzewczego można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 r. w sprawie "szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych". Podane tam wyjaśnienie mówi o tym, że sezon grzewczy to "okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów".

Warto wspomnieć, że sezon grzewczy nie rozpoczyna się w jednym, konkretnym dniu. Jego początek zwykle jest podyktowany temperaturami panującymi na zewnątrz.

Od jakiej temperatury jest sezon grzewczy?

Zwykle sezon grzewczy rozpoczyna się wówczas, gdy przez trzy dni z rzędu średnia temperatura na zewnątrz utrzyma się na poziomie poniżej 10 stopni Celsjusza. Oczywiście nie jest to sztywna reguła, ale dla wielu spółdzielni mieszkaniowych to właśnie takie kryterium może wyznaczać moment, w którym włączane jest centralne ogrzewanie.

Co ciekawe, istnieje również Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie "warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie". Z przedstawionych w nim informacji wynika, że zalecane temperatury obliczeniowe w mieszkaniach (czyli przyjmowane do obliczania zapotrzebowania na energię cieplną) wynoszą 20 stopni Celsjusza (w pokojach) i 24 stopnie Celsjusza (w łazienkach). Wskazane temperatury mogą być pomocne dla zarządców nieruchomości, którzy odpowiadają za włączanie ogrzewania w budynku.

A do kiedy trwa sezon grzewczy? Sezon grzewczy z reguły trwa do momentu, gdy temperatury na zewnątrz pozwalają na zaprzestanie korzystania z grzejników. Zazwyczaj dzieje się to w marcu lub kwietniu. Decyzję o zakończeniu sezonu grzewczego również podejmuje zarządca budynku – nie ma przepisów określających sztywną datę zakończenia działania kaloryferów.

Przeczytaj też:

Odbudowa Pałacu Saskiego. Trwają prace archeologiczneAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas