Inteligentny dom jeszcze inteligentniejszy. Xiaomi prezentuje Ultra Wide Band [FILM]
W naszych domach z dnia na dzień pojawia się coraz więcej urządzeń typu smart, którymi w jakiś sposób trzeba zarządzać, najlepiej w prosty sposób z poziomu jednej aplikacji, bo inaczej cały proces staje się zbyt kłopotliwy.
A że urządzenia smart home to coraz ważniejsza część działalności Xiaomi, to pójście w technologie łączności typu Ultra Wide Band (UWB) nie powinno nikogo dziwić. Szczególnie że mowa o rozwiązaniu, które służy nie tylko do sprawnego przesyłu danych między urządzeniami, z wykorzystaniem pasma 500 MHz, ale i precyzyjnego namierzania innych urządzeń, ich odległości i położenia. Zdaniem producenta jego technologia daje smartfonom i innym urządzeniom typu smart zupełnie nowej zdolności percepcyjne, coś w stylu GPS we wnętrzu.
Dzięki temu użytkownik może na przykład skierować smartfon w stronę dowolnego urządzenia, a okno do zarządzania nim zostanie wyświetlone automatycznie, co zupełnie zmienia sposób kontrolowania naszych sprzętów i pozwala choćby na pozbycie się dedykowanych im pilotów czy różnych aplikacji. Zeng Xuezhong, wiceszef Xiaomi, zademonstrował tę technologię na wideo, które możecie obejrzeć poniżej - widać na nim, jak kieruje Mi 10 w stronę wentylatora, co skutkuje natychmiastowym wyświetleniem panelu sterowania, następnie wskazuje na telewizor, dzięki czemu uzyskuje nad nim kontrolę, a całość działa też z inteligentnym oświetleniem czy głośnikami.
Xiaomi poinformowało, że zainstalowany moduł UWB i szereg anten, a wszystko to wspierane przez specjalne algorytmy, pozwoliły osiągnąć pozycjonowanie z precyzją co do centymetrów, a błąd pomiarowy mieści się w granicach +/- 3 stopni. Dzięki temu firma widzi tu również zastosowania w stylu automatycznego otwierania/zamykania drzwi do domu czy do samochodu, kiedy do nich podchodzimy/odchodzimy. Co oczywiste, technologia UWB powinna wspierać wszystkie produkty firmy, jakie trafią na rynek, a Xiaomi zapowiada nawet jej udoskonalenie i w przyszłości chce wyeliminować potrzebę kierowania smartfona w stronę urządzenia, aby nim zarządzać.
Jeśli zaś chodzi o smartfony wyposażone w stosowne chipy, to tu też nie mamy jeszcze żadnych informacji, ale wydaje się, że sukces technologii zależy od powszechności jej implementacji. A warto też dodać, że Xiaomi wcale nie jest pierwszym producentem, który chce instalować w swoich smartfonach chipy UWB, bo podobny znajdziemy choćby w Galaxy Note 20 Ultra od Samsunga - Koreańczycy korzystają z niego przy aplikacji SmartThings Find, która wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość do interakcji z gadżetami lub naprowadzania na nie, kiedy nie możemy ich znaleźć.
Źródło: GeekWeek.pl/gizmochina