Jeden błąd niszczy Twoje WiFi. Oto jak go naprawić

Jeden prosty błąd znacząco wpływa na prędkość naszego WiFi. Jeżeli twoja sieć bezprzewodowa działa gorzej a pliki pobierają się wolniej, to koniecznie sprawdź jedno ustawienie. Prosty sposób sprawi, że naprawisz swój internet.

Prosty błąd, który psuje nasze WiFi.
Prosty błąd, który psuje nasze WiFi.123RF/PICSEL

Słabe WiFi w domu? To przez ten błąd

Wszyscy lubimy dzielić się hasłem do WiFi. Nasza sieć bezprzewodowa pozwala znajomym, rodzinie czy nawet sąsiadom na sprawne przeglądanie internetu. Swoje hasło udostępniamy np. w razie potrzeby znajomej osoby, lub na imprezie, gdy wiele osób chce skorzystać z internetu.

Po czasie okazuje się, że WiFi działa wolno. Co zrobić w takiej sytuacji? Pierwsza myśl to niska prędkość zapewniana przez dostawcę internetu. Drugą opcją może być złodziej WiFi, który bez naszej wiedzy korzysta z dobroci naszego routera i połączenia z siecią. Rozdawanie hasła i brak kontroli połączonych urządzeń to błąd, który prowadzi do dużych problemów z internetem. Jak się z nimi uporać?

WiFi w domu. Jak je naprawić?123RF/PICSEL

Jak zmienić hasło do WiFi?

Jeżeli nasz internet bezprzewodowy działa wolniej niż kiedyś, przydatne może okazać się nowe hasło. Zmiana hasła WiFi jest bardzo prosta. Sposób na to może się różnić w zależności od modelu routera. Najpierw musimy znać obecne hasło - znajdziemy je na nalepce na obudowie routera, o ile go wcześniej nie zmienialiśmy.

Teraz wystarczy zalogować się do naszego routera. Jak to zrobić? Pierwsza i najłatwiejsza opcja to skorzystanie ze specjalnej aplikacji. Routery dedykowane, kupowane we własnym zakresie bardzo często pozwalają na korzystanie z mobilnej apki do zarządzania siecią. To tam znajdziemy wszystkie ustawienia, sprawdzimy stan sieci i zmienimy hasło do WiFi.

Jak zalogować się do routera WiFi bez aplikacji?

Jeżeli nasz router nie ma takiej aplikacji (bo np. korzystamy ze sprzętu operatora), to do zalogowania użyjemy przeglądarki internetowej. W tym celu w pasku wyszukiwania wpisujemy adres IP routera. Zazwyczaj jest to 192.168.0.1 lub 192.168.1.1. Powinniśmy zostać przeniesieni do panelu routera, gdzie logujemy się przy pomocy danych umieszczonych na jego obudowie.

Co zrobić, gdy Twój router ma inny adres i nie wiadomo jaki? Na to również jest metoda. Musimy uruchomić w naszym komputerze system poleceń cmd. Aby znaleźć adres IP routera, wpisujemy comendę ipconfig. Naszym oczom ukaże się zestaw informacji, w tym adres IP.

WiFi.123RF/PICSEL

Po zalogowaniu, będziemy mogli sprawdzić poszczególne parametry i zmienić hasło do WiFi. Nowe hasło sprawi, że dotychczas podłączone urządzenia nie będą mogły korzystać z sieci bez wpisania nowego hasła. To pozwoli oczyścić nasze WiFi z niechcianych urządzeń. Kto wie, może ktoś z mieszkania obok korzystał potajemnie z naszej sieci i wpływał na jej prędkość?

Opcja gość WiFi. To poprawi wydajność sieci

Niektóre routery pozwalają na skorzystanie z opcji "Gość". Na jakiej zasadzie to działa? To bardzo proste. Opcja ta pozwala na wygenerowanie jednorazowego kodu, który umożliwia podłączenie się do WiFi i jest niezależne od ustawionego hasła. Z wykorzystaniem timera można np. pozwolić komuś na korzystanie z naszego WiFi przez określony czas.

To świetne rozwiązanie, gdy sąsiad poprosi nas o dostęp do internetu lub gdy gościmy w domu wiele osób jednocześnie. Dzięki temu nie udostępniamy naszego hasła, a jedynie pozwalamy na dostęp do sieci przez sztywno określony czas.

Zmiana kanału WiFi. Sposób na wolny internet?

Okazjonalna zmiana hasła do WiFi niesie ze sobą wiele korzyści, ale nie zawsze rozwiązuje wszystkie problemy. Co zrobić, gdy mimo nowej blokady nasz internet i tak działa wolno? Pomocna może okazać się inna, niezbyt popularna sztuczka.

Jest nią zmiana kanału WiFi. Po przeprowadzeniu diagnostyki sieci może okazać się, że wykorzystywany przez router kanał jest przepełniony lub ma tzw. wąskie gardła. Jego zmiana na taki o lepszej przepustowości jest możliwa po zalogowaniu się do routera.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas