Każdy ma router WiFi, nikt o tym nie pamięta. Duży błąd

Co trzeba robić z routerem WiFi? Czasami musimy go zresetować, często też podnosimy go w poszukiwaniu naklejki, na której znajduje się hasło podwalające połączyć się z domową siecią. Mało kto pamięta jednak, że router WiFi trzeba też... regularnie zmieniać. Wcale nie dla przyjemności, ale ze względów bezpieczeństwa. Sprawdź, jak często powinniśmy zmieniać router WiFi w domu.

Dlaczego warto wymieniać router WiFi na nowy?

Już nie tylko w kieszeniach i torbach na laptopy, ale także w urządzeniach stanowiących wyposażenie domu coraz częściej możemy znaleźć charakterystyczny symbol WiFi. 

Wiele osób inwestuje spore sumy na rozwiązania technologii smart-home i z niecierpliwością wyczekuje premiery kolejnego flagowca ulubionego producenta telefonów, który będzie tym wszystkim zarządzał. W międzyczasie często zapominamy jednak o sercu całego systemu, który stoi i kurzy się na szafce od wielu lat - starym routerze WiFi. 

Są trzy podstawowe powody, dla których warto pomyśleć o wymianie starego routera WiFi na nowy - może to właśnie przez niego internet nie działa na balkonie, albo zasięg urywa się tuż za drzwiami do piwnicy.

Reklama
  1. Bezpieczeństwo - podstawy, o których często zapominamy, licząc, że nam nie przydarzy się nic złego. Router WiFi to centrum dowodzenia, z którego łączność bezprzewodowa dociera do wszystkich połączonych urządzeń. Przy starszych, słabszych i niedostosowanych do najnowszych technologii zabezpieczeniach nawet niezbyt rozgarnięty haker będzie mógł włamać się do naszej domowej sieci i wyprowadzić z niej wrażliwe dane.

  2. Ilość urządzeń - czasy, kiedy do domowego WiFi podpięty był laptop i jeden czy dwa smartfony minęły bezpowrotnie. Inteligentne oświetlenie, termostaty, głośniki, a nawet rolety, markizy czy systemy podlewania - wszystkie te urządzenia mogą potrzebować stałego i niezakłóconego sygnału WiFi, którego nie zapewnią starsze modele routerów.

  3. Siła sygnału - WiFi nie jest technologią, która powstała i została w miejscu. Prace nad poprawą wydajności sieci bezprzewodowej trwają nieustannie, a co kilka lat na rynku pojawiają się urządzenia wyposażone w WiFi kolejnej generacji.  

Najnowsza, pojawiająca się właśnie na rynku 7. generacja WiFi to skokowy wzrost możliwości domowych sieci, w których maksymalna prędkość transferu wzrośnie nawet 4 razy! Zmodyfikowane i zupełnie nowe rozwiązania są przygotowane z myślą o stale rosnącej ilości urządzeń "smart" i rewolucji AI.

Nawet jeśli nie sprawdzasz we własnych czterech ścianach wszystkich nowinek, które pojawią się na rynku, dobrze będzie przemyśleć zmianę routera, szczególnie jeśli od kilku lat korzystasz z tego samego urządzenia.

Jak często kupować nowy router WiFi?

Możemy śmiało przyjąć, że router WiFi powinniśmy wymieniać w domach przynajmniej raz na 3 do 5 lat. Mniej więcej tyle czasu upływa między pojawianiem się kolejnych generacji WiFi. 

Kiedy w 1999 debiutowała pierwsza generacja sieci WiFi, jej maksymalna przepustowość wynosiła 11 Mb/s. 20 lat później, WiFi 6 osiągało wyniki na poziomie 10 Gb/s, czyli prawie 1000 razy więcej. Pojawiły się też rozwiązania, które pozwalają znacznie lepiej zagospodarować dostępne pasma, redukować zakłócenia i chronić nasze domowe sieci przed nieproszonymi gośćmi.

Jeżeli internet w domu działa bez zarzutu, a twój router obsługuje WiFi 5 czy nawet WiFi 6 - nie musisz jeszcze myśleć o przestawieniu się na najnowsze modele. Obecne urządzenie spokojnie będzie radziło sobie z obsługą sieci jeszcze przez kilka sezonów. Warto jednak mieć z tyłu głowy to niepozorne urządzenie, którego dotykamy zwykle przy resecie lub podawaniu komuś hasła do domowego internetu

Ceny routerów wciąż spadają, w ciągu roku może to być nawet kilkadziesiąt procent pierwotnej wartości. Może się okazać, że opłata za lepszy zasięg, większe bezpieczeństwo i szybszy internet nie będzie wcale wygórowana. Wszyscy, którzy są na bieżąco z nowymi trendami i instalują w domach systemy "smart" odpowiedzialne za bezpieczeństwo powinni mieć powyższe informacje z tyłu głowy. 

Nawet najlepszy system kamer, zraszaczy przeciwpożarowych czy inteligentnych zamków na niewiele się zda, jeżeli łącze będzie cały czas zrywane, a do tego podatne na ataki przypuszczane przez coraz bardziej zaawansowanych technologicznie złodziei i włamywaczy.

Czytaj także:

Windows w chmurze? Microsoft idzie na całość

Polska apka szpiegująca zhakowana. Wyciekły dane ofiar... i nie tylko

Mniej zużytych GB. 8 sposobów na oszczędzanie danych w telefonie

Zobacz też:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: router WiFi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy