WiFi 7 nadchodzi! Megaszybki internet będzie w iPhone 17‌

Do sprzedaży nie trafił jeszcze iPhone z WiFi 6E, a już pojawiają się pogłoski, że w kolejnym modelu, który może trafić na rynek w 2024 roku, użytkownicy będą mogli cieszyć się z ultraszybkiego WiFi 7. O ile będą mieli odpowiedni router WiFi. Co daje technologia WiFi 7 i kiedy wejdzie do masowego użytku?

WiFi 7 to nowa generacja technologii WiFi, która pozwala na nawet czterokrotnie szybszy transfer danych niż WiFi 6.
WiFi 7 to nowa generacja technologii WiFi, która pozwala na nawet czterokrotnie szybszy transfer danych niż WiFi 6.123RF/PICSEL

W sierpniu 2022 roku, kiedy Eric McLaughin, wiceszef azjatyckiego oddziału rozwiązań bezprzewodowych Intela mówił o postępujących pracach nad technologią WiFi 7, Apple nie miało jeszcze na rynku ani jednego produktu z generacją WiFi 6E. 

Dziś standard zadebiutował już w najnowszych MacBookach i iPadach. Swojej premiery w smartfonach doczeka się dopiero tej jesieni wraz z premierą iPhone'a 15.

O ile WiFi 6E jest krokiem naprzód, to dopiero WiFi 7 niesie za sobą zmiany godne określenia kolejną generacją sieci bezprzewodowych.

iPhone z WiFi 7 w 2024 roku

Według Ming-Chi Kuo, jednego z uznanych analityków zajmujących się tą firmą, przełomowa technologia ma zostać wprowadzona do telefonów Apple już w przyszłorocznej odsłonie - iPhone 16.

Jak napisał na swoim Twitterze,  "iPhone 16 prawdopodobnie zostanie zaktualizowany do Wi-Fi 7, co będzie bardziej sprzyjać integracji różnych produktów Apple działających w tej samej sieci lokalnej i zapewni lepsze wrażenia z płynące z użytkowania zintegrowanego systemu".

21 czerwca pojawił się tweet uzupełniający wiadomość z poprzednią rewelacją, wskazujący firmy, które mogą najbardziej skorzystać na produkcji elementów niezbędnych do wprowadzenia tej innowacji. Cały proces jest związany ze stale rosnącym zapotrzebowaniem na transfer informacji, który może dodatkowo wzmocnić rewolucja AI.

Autor zamieścił angielskie tłumaczenia twittów, które wyświetlą się po ich otwarciu.

WiFi 7 jest cztery razy szybsze od WiFi 6, które już jest szybkie…

Przynajmniej w optymalnych warunkach dla przesyłu danych. W technologiach WiFi 6 i 6E szczytowa szybkość transmisji danych (ang. peak data rate) wynosiła 9,6 Gbps - w WiFi 7 ma być to aż 46,1 Gbps. 

Zgodnie z definicją Intela, peak data rate to maksymalna przepustowość Wi-Fi pomiędzy dostępnymi kanałami. Poprawa dotychczasowych osiągów była możliwa właśnie dzięki "poszerzeniu" kanałów, czyli zakresu częstotliwości fal, na których router przesyła dane do urządzeń. W poprzednich generacjach było to 160 MHz - wartość tą zwiększono dwukrotnie - do 320 MHz. 

Kolejną zmianą, która wpływa na ogólną prędkość transferu, jest modulacja, czyli technika pozwalająca zamienić zwykły sygnał w sygnał zdolny do przenoszenia użytecznej informacji. Modulację wyraża się za pomocą wartości QAM - w WiFi 6 było to 1024-QAM.

Im więcej QAM, tym więcej informacji można umieścić w każdym pakiecie - w nowej generacji WiFi 7 ich ilość wzrasta skokowo aż czterokrotnie - do 4096 QAM.

Mikrorewolucją jest też funkcja Multi-Link Operation (MLO). Dotychczas router WiFi przesyłał informacje do połączonych urządzeń tylko na jednym z pasm - 2,4 GHz lub 5 GHz. W technologii 6E wprowadzono dodatkowe pasmo 6 GHz.

Co ciekawe, w niektórych krajach nawet posiadając router i laptop obsługujący WiFi 6E, w niektórych państwach jego wykorzystywanie jest zabronione. W Polsce i zdecydowanej większości krajów Europy Zachodniej dopuszczone są częstotliwości 5925-6425 MHz.

Wracając do MLO, do tej pory nawet przy dostępności wszystkich 3 pasm transfer danych przebiegał tylko na jednym z nich. Multi-Link Operation pozwala na jednoczesne wykorzystywanie wszystkich 3 zakresów jednocześnie. 

Dodatkowo, dzięki "przerywaniu preambuły" (ang. preamble puncturing) - WiFi 7 potrafi wyszukiwać każdy dostępny wycinek pasma. Działanie tej metody można porównać do opukiwania ściany centymetr po centymetrze w poszukiwaniu pustych przestrzeni lub rzędów odwiertów w skałach wydrążonych w poszukiwaniu wody. W literaturze angielskiej mówi się z kolei o "wstępnym nakłuwaniu".

Co jeszcze zmieni router WiFi 7 w twoim domu?

Zamontowanie w domu systemu opartego na WiFi 7 będzie wynosiło użytkownika na nowy poziom komfortu korzystania z sieci bezprzewodowej. Integracja wszystkich sprzętów w połączeniu z rozwiązaniami smart-home pozwoli na szybsze i wygodniejsze korzystanie z ich funkcjonalności bez stresu i obaw o zakłócenia czy kłopoty związane z utratą połączenia.

Największe korzyści WiFi 7 będzie oczywiście przynosiło biznesom i operacjom związanym z przesyłem ogromnych ilości danych i wielkopowierzchniowych obiektach zintegrowanych za jej pomocą. Na wspaniałej wizji sieci przyszłości jest tylko jedna rysa, która będzie znikać powoli wraz z upływem czasu.

Na ten moment szerokiego uznania i zastosowania nie zdobyły jeszcze standardy WiFi 6 i 6E. Przejście na bardziej wydajne rozwiązania jest nieuniknione, jednak wiąże się z dużymi kosztami i przystosowaniem wielu poszczególnych elementów sieci do jego nadejścia.

Premiery pierwszych routerów WiFi 7 były już przekładane, ostatnie doniesienia z amerykańskich portali dotyczą co najwyżej testów egzemplarzy niedostępnych dla szerszej publiczności.

Kiedy już wejdą do masowej sprzedaży, ich cena na pewno nie będzie wynosiła mniej niż kilka tysięcy złotych, to samo będzie tyczyło się najnowszych modeli laptopów i telefonów - drogich z racji samego debiutu na rynku.

Wszyscy użytkownicy, którzy na ten moment używają WiFi 5 i WiFi 6 nie muszą się jednak martwić - jeżeli większość twojej aktywności w Internecie ogranicza się do przeglądania mediów społecznościowych, oglądania Netflixa i śledzenia newsów na GeekWeeku - dotychczasowe generacje WiFi w zupełności wystarczą przynajmniej na kilka najbliższych lat.

Czytaj także:

Zobacz również:

Nie czas tracić ducha: Żołnierz po amputacji wraca na linię frontu w UkrainieDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas