Słabe WiFi w domu? Ustaw ten kanał w routerze, a problem zniknie po chwili

Odpowiedź na pytanie, jak ustawić najlepszy kanał w routerze WiFi to początek końca problemów ze zrywaniem połączeń i zakłóceniami. Te pojawiają się, gdy nasz router korzysta z tego samego kanału WiFi, z którego korzysta wielu sąsiadów. Receptą jest wybór takiego kanału, na którym jest mniej osób. Jaki wybrać najlepszy kanał w routerze WiFi, ustawić go i jednocześnie poprawić sygnał.

Jak sprawdzić jakość połączenia WiFi?

Najłatwiej zrobić to przy pomocy dedykowanych programów. Jednym z najbardziej popularnych jest inSSIDer. Prosty w obsłudze skanuje pasmo 2,4 GHz i 5 GHz wykorzystując natywne API systemu. Wyświetla znalezione sieci z danymi jak SSID, adres MAC punktu dostępu, kanał, prędkość czy siła sygnału

Sprawdzić jakość połączenia WiFi przy pomocy inSSIDer można pod warunkiem, że po instalacji podamy zakupiony wcześniej klucz licencyjny. Jak sprawdzić jakość połączenia WiFi za darmo? Pomocny okazuje się WifiInfoView. Jego dużą zaletą jest to, że udostępniony jest w formie przenośnej portable, dlatego do działania nie wymaga instalacji w systemie.

Reklama

WifiInfoView wyświetla informacje o SSID, adresie MAC, RSSI, jakości sygnału, częstotliwości, kanałach, modelu routera, typie zabezpieczeń czy maksymalnej szybkości. Dostępna jest także opcja generowania raportu HTML, zawierającego wszystkie dane.

Jak sprawdzić jakość połączenia WiFi na Androidzie? Najłatwiejszą w obsłudze aplikacją jest Wifi Analyzer. Wystarczy zainstalować darmową aplikację z Google Play. Po instalacji wyświetlą się wszystkie bezprzewodowe sieci w okolicy i używane przez nie kanały.

O co chodzi z kanałem WiFi w routerze?

Wymienione programy mają na celu ustalenie, który kanał jest najmniej zatłoczony. Router poza wykorzystywaniem częstotliwości 2,4 GHz dla sieci 802.11n i 5 GHz/6 GHz dla sieci 802.11ac/802.11ax i 802.11n posiada możliwość wyboru kanału dla każdej z częstotliwości.

O co chodzi z kanałem WiFi w routerze? Jeśli ten korzysta z tego samego kanału WiFi, co wielu sąsiadów, dochodzi do wielu zakłóceń. Co zrozumiałe, najlepiej będzie wybrać kanał, na którym jest mniej osób. Po prostym zabiegu zmniejszą się zakłócenia i sygnał WiFi znacząco się poprawi.

Jak ustawić najlepszy kanał w routerze WiFi?

Po znalezieniu najmniej obciążonego kanału zmiana używanego przez nasz router jest prosta. Na początek należy zalogować się do interfejsu sieciowego routera w przeglądarce. W 90% przypadków interfejs sieciowy routera można otworzyć za pomocą adresu IP 192.168.1.1. Ten należy wpisać w przeglądarkę i wcisnąć "Enter".

Jeżeli adres IP 192.168.1.1 nie działa, w systemie Windows należy uruchomić wiersz poleceń cmd. Po wpisaniu komendy "ipconfig" pojawi się między innymi pole "Default Gateway". Przy tym znajduje się nasz adres IP, który należy skopiować do przeglądarki

CZYTAJ TAKŻE: Oszuści wzięli na celownik aplikację InPost. Nie daj się nabrać!

Następnie logujemy się do panelu admina routera, podając login i hasło. Jak ustawić najlepszy kanał w routerze WiFi? Klikamy w zakładkę jego ustawień, wybieramy opcję "Kanał WiFi", a następnie "Nowy kanał WiFi". Spośród dostępnych wybieramy ten najmniej obciążony. Ta opcja może znajdować się również w zakładce "Ustawienia zaawansowane".

CZYTAJ TAKŻE:

Internet w telefonie nie działa? Prosty sposób, jak to naprawić

Reset i problem. Jak zmienić konto Google w telefonie?

Android czy iPhone. Jaki smartfon jest dla ciebie najlepszy?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wi-Fi | router | szybki Internet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy