Twoje WiFi jest wolne? Jest na to wytłumaczenie i proste rozwiązanie

Twoje Wi-Fi zwolniło albo działa nieprawidłowo? To może oznaczać, że do twojego routera podłączył się ktoś nieuprawniony i kradnie sygnał. Jak wyrzucić niepożądanego gościa z sieci? Zabezpiecz swój router i Wi-Fi - ważnych jest kilka kroków.

Kto korzysta z mojego Wi-Fi?

Jest kilka sposobów, aby sprawdzić, kto korzysta z sieci Wi-Fi. Wielu operatorów ma aplikacje do zarządzania siecią. Po zalogowaniu się do niej można sprawdzić listę podłączonych urządzeń oraz pozwala na szybką zmianę uprawnień i blokadę połączenia. 

Jeśli nie możesz skorzystać z aplikacji, wtedy konieczne będzie zalogowanie się do routera na komputerze. Domyślnym adresem, który musisz zazwyczaj wpisać w przeglądarce internetowej jest 192.168.1.1. 

Jeśli strona dostępu do routera nie ładuje się, wówczas możesz sprawdzić adres IP wykonując następujące kroki: 

Reklama
  • naciśnij Windows + R, a następnie wpisz cmd, aby otworzyć wiersz polecenia;
  • w oknie wiersza polecenia wpisz ipconfig, a następnie naciśnij klawisz Enter;
  • adres IP pojawi się w linijce "bramka domyślna" (Default Getaway) lub "Adres IPv4".

Lokalny adres IP routera w Mac-u można znaleźć, wybierając "Preferencje systemowe", następnie "Sieć", kolejno "Zaawansowane" i "TCP/ICP". Poszukaj adresu IP routera obok "Adres IPv4".

Adres IP routera należy wpisać w przeglądarce internetowej. Wtedy pojawi się interfejs routera. Wystarczy się zalogować (dane logowania najczęściej są na etykiecie urządzenia) i po wejściu przeglądać aktywność w sieci.

Jak wyrzucić kogoś z sieci Wi-Fi?

Routery Wi-Fi pozwalają też na zarządzanie podłączonymi urządzeniami. Każde ma unikalny adres MAC. Wystarczy taki adres dodać do tzw. białej listy i dostęp będzie możliwy. Można też stworzyć tzw. czarną listę z blokowanymi urządzeniami. 

Możliwe jest także stworzenie dostępu do sieci Wi-Fi dla gości. Dzięki niej nigdy nie dasz swoim gościom dostępu do swojej głównej sieci.

Jednak najłatwiejszym sposobem na pozbycie się intruza z sieci jest zmiana hasła Wi-Fi. To odłączy wszystkie urządzenia i przy ponownym łączeniu będzie konieczne wpisanie nowego hasła do sieci.

Jak zmienić hasło do sieci Wi-Fi?

Zmiana hasła jest możliwa w ustawieniach routera, po wcześniejszym zalogowaniu do urządzenia na komputerze lub z wykorzystaniem aplikacji. 

Upewnij się, że twoje nowe hasło do Wi-Fi będzie silne. Dlatego należy włączyć najwyższe możliwe szyfrowanie sieci. Dla niektórych urządzeń może to być WPA3, podczas gdy inne mogą używać tylko WPA2-AES lub WPA2-TKIP. Jeśli router nie obsługuje co najmniej WPA2, zdecydowanie warto uaktualnić sprzęt do nowszego modelu.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wi-Fi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy