Gdzie postawić router WiFi? Jedna zmiana i internet znów będzie szybki

Masz problem z połączeniem internetowym lub Wi-Fi? Są rzeczy, które blokują sieć w twoim domu i nie potrzeba wiele, żeby poprawić jej jakość. Te proste sposoby wzmocnią sygnał Wi-Fi i będzie można bez przeszkód korzystać z internetu.

 

  • Duże akwarium, telewizor czy grube betonowe ściany. To tylko niektóre rzeczy, które mogą spowodować problem z siecią Wi-Fi w twoim domu. 
  • Dlatego dobrze wiedzieć, co zakłóca sygnał i znaleźć idealne miejsce na router. 

Co może zakłócać sygnał routera Wi-Fi?

Nie tylko grube, betonowe ściany to problem dla sygnału Wi-Fi w domu. Utrudnienia dla sieci mogą powstać z winy różnych domowych przedmiotów. Problem mogą sprawić: 

Reklama
  • duże akwarium (woda nie przepuszcza sygnału), 
  • regał (szczególnie te, które są zapełnione po brzegi), 
  • stare lustro (powłoka lustra jest metalowa, im starsze lustro - tym większa powłoka), 
  • telewizor (ma metalową osłonę wewnątrz obudowy),
  • metalowe ozdoby.

Wiadomo już, że metal odbija sygnał Wi-Fi. Czas przyjrzeć się domowym sprzętom, które mogą blokować sieć albo spowalniać internet. Na liście są wszystkie urządzenia kuchenne - lodówka, kuchenka, zmywarka czy mikrofalówka albo pralka i suszarka w łazience. 

Sprawdź sygnał Wi-Fi. Wykorzystaj aplikację

Siła sygnału Wi-Fi jest bardzo ważna. Im słabszy jest sygnał, tym bardziej niestabilne będzie połączenie urządzeń mobilnych z routerem. Dzięki sprawdzeniu sygnału możemy też dowiedzieć się, gdzie jest największy problem w domu. Weryfikując spadki i wzrosty zasięgu jesteśmy w stanie odnaleźć źródło problemu. Tylko jak to wszystko sprawdzić? 

Pierwszym sposobem jest jest skorzystanie z zewnętrznego narzędzia do pomiaru. Wystarczy zainstalować aplikację na smartfona, uruchomić program, a następnie odczytać parametr dBm naszej sieci. Jest to siła sygnału. 

Drugą opcją jest szacowanie sygnału przez wbudowany wskaźnik. Chodzi o ikonkę Wi-Fi, widoczną na komputerze oraz telefonie. Im słabszy zasięg sieci, tym widocznych kresek na ikonce jest mniej. Niestety taka forma weryfikacji jest bardzo niedokładna.

Czy można wzmocnić sygnał Wi-Fi w domu?

Jeśli już pojawił się problem z siłą sygnału w domu, wtedy warto pomyśleć o jego wzmocnieniu. Najprościej kupić wzmacniacz sieci Wi-Fi, który odbierze sygnał z routera i przekaże go w niedostępne miejsca. Należy jednak pamiętać o znalezieniu dla niego odpowiedniego miejsca. Najlepiej, żeby wzmacniacz sygnału był w równej odległości od routera oraz pomieszczenia, w którym chcemy korzystać z sieci. Trzeba też pamiętać o metalowych przedmiotach, które mogą stanąć na drodze i zagłuszyć sygnał.

Najlepszym rozwiązaniem na poprawienie sieci bezprzewodowej będzie stworzenie punktu dostępowego. Dzięki niemu możemy rozszerzyć działanie naszej sieci w obrębie całego domu. Wyglądem urządzenie mocno przypomina router. Najczęściej wykorzystuje się go w biurach oraz w domach, które mają więcej niż jedno piętro.

Obecnie na rynku dostępnych jest dużo różnych modeli wzmacniaczy sygnału. Potrafią obsługiwać zarówno pasmo 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Dodatkowo posiadają duże prędkości połączenia. 

Oprócz dodatkowego urządzenia możemy zastanowić się nad przeniesieniem routera na otwartą przestrzeń. Świadome rozłożenie urządzeń z pewnością zmniejszy poziom blokad spowodowanych przez inne urządzenia w domu. Dobrze jest więc pozostawić router jak najdalej metalowych przeszkód.

Jak skonfigurować wzmacniacz sieci Wi-Fi?

Instalacja wzmacniacza sygnału jest bardzo łatwa. Podłączamy takie urządzenie do gniazdka, najlepiej w pomieszczeniu w którym stoi router. Dzięki temu łatwiej będzie wzmacniaczowi odnaleźć router w trakcie parowania. Samo łączenie urządzeń możliwe jest na dwa sposoby. Pierwszym jest skorzystanie z przycisków WPS, dostępnego na obudowie urządzeń. Wystarczy na routerze i wzmacniaczu sygnału kliknąć przycisk parowania. Urządzenia powinny odnaleźć się i połączyć automatycznie. 

Istnieje jeszcze możliwość konfiguracji wewnętrznej, z poziomu przeglądarki. Staramy się połączyć z siecią bezprzewodową wzmacniacza. Dzięki temu powinna otworzyć nam się strona internetowa urządzenia. W konfiguracji możemy wybrać, czy urządzenie ma być wzmacniaczem sygnału czy punktem dostępowym. Po uzupełnieniu konfiguracji czekamy kilka minut. Następnie sprawdzamy, czy lampki na urządzeniu świecą się zgodnie z instrukcją. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wi-Fi | router
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy