Wi-Fi 7 pozamiatało. Internet jeszcze nie był tak szybki. 5 Gb/s w teście

Wi-Fi 6 i 6E jeszcze nie rozgościły się na dobre na rynku, a już pojawił się nowy standard sieci bezprzewodowych. Wi-Fi 7 będzie aż pięć razy szybsze, ale na jego wprowadzenie prawdopodobnie będziemy musieli trochę poczekać.

  • Niedawno odbyła się demonstracja nowego standardu sieci bezprzewodowych. Chodzi o WiFi 7, który dumnie wkracza na salony.
  • Aktualnie najnowszą generacją sieci są Wi-Fi 6, wprowadzone na rynek w 2019 roku, oraz Wi-Fi 6E, stanowiąca ewolucję tej pierwszej. Nie są jeszcze tak spopularyzowane, jak mogłoby się wydawać, ponieważ to Wi-Fi 5 jest najczęściej wykorzystywanym protokołem. 
  • Jak jednak ogłoszono, Intel oraz Broadcom stworzyli nową technologię - Wi-Fi 7 (802.11be), która ma być jeszcze lepsza i szybsza.

Reklama

W ramach prezentacji udało się osiągnąć prędkość transferu 5 Gb/s, a to aż pięć razy więcej niż umożliwia Wi-Fi 6, którego maksymalna prędkość to 1 Gb/s. Wi-Fi 7 ma też przynieść mniej zakłóceń i opóźnień, dzięki możliwości wykorzystania kanałów 320 MHz

Wi-Fi 7 ma korzystać z pasma 2,4 GHz, 5 GHz oraz 6 GHz (wprowadzonego wraz z Wi-Fi 6E). Najnowszy standard pozwala na przesyłanie wideo w jakości UHD 16K albo jednoczesnego przesyłania 4K i 8K dla wielu użytkowników.

Na wprowadzenie Wi-Fi 7 trzeba będzie poczekać

Wiceprezes Broadcomu ogłosił, że technologia jest już gotowa, natomiast dyrektor ds. technologii Intela zaznaczył, że współpraca partnerów branżowych jest absolutnie konieczna, ponieważ bez tego nie dojdzie do rozpowszechnienia nowego standardu. I faktycznie najwięksi producenci sprzętu sieciowego wzięli się do roboty - zwłaszcza firma Qualcomm, która zapowiedziała pierwszy układ kompatybilny z tym standardem.

Wi-Fi 7 wciąż oczekuje na oficjalną certyfikację, którą ma dostać w 2023 roku. Z tego też powodu prawdopodobnie pierwsze produkty z Wi-Fi 7 zaczną się pojawiać dopiero w drugiej połowie przyszłego roku, jeśli zaś chodzi o laptopy z tym standardem, to możemy ich oczekiwać w 2024 roku. 

Czytaj także: Mieszkanie, akademik, stancja. Ile kosztuje lokum dla studenta?

Informacja prasowa/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sieci bezprzewodowe | Wi-Fi 7 | WiFi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama