Kiedy kaloryfery zaczynają grzać w blokach? Ważny przepis

23 września zaczęła się kalendarzowa jesień i choć wydawać by się mogło, że to jednoznaczny sygnał, że rozpoczyna się sezon grzewczy, sprawa wcale nie jest taka oczywista. Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy 2024/2025 i ciepłownie włączą ogrzewanie w blokach?

23 września zaczęła się kalendarzowa jesień i choć wydawać by się mogło, że to jednoznaczny sygnał, że rozpoczyna się sezon grzewczy, sprawa wcale nie jest taka oczywista. Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy 2024/2025 i ciepłownie włączą ogrzewanie w blokach?
Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy w blokach? /123RF/PICSEL


Mimo upalnego lata i kolejnych rekordów ciepła, pogoda za oknem nieco zelżała i powoli czuć pierwsze jesienne chłody. W związku z tym wiele osób zastanawia się, kiedy w Polsce rozpocznie się sezon grzewczy 2024/2025. 

To kiedy kaloryfery w blokach zaczynają grzać w danym roku, determinowane jest kilkoma czynnikami. Kiedy można więc spodziewać się włączenia kaloryferów w 2024 roku?

Co to jest sezon grzewczy? Określają to przepisy

Początek sezonu grzewczego w blokach w Polsce jest terminem ruchomym i uzależnionym od paru czynników. Samą definicję sezonu grzewczego można jednak znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych

Reklama

Zgodnie z zapisem, sezon grzewczy to „okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów”. 

Czytaj też: Ostatnia szansa na 1200 zł dopłaty. Jak złożyć wniosek o bon energetyczny?

Od jakiej temperatury zaczyna się sezon grzewczy?

Zazwyczaj rozpoczęcie sezonu grzewczego faktycznie wiąże się więc z nadejściem jesieni i towarzyszącego jej ochłodzenia, ale konkretna data zależy od lokalnych warunków pogodowych oraz decyzji z danej spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty czy zarządu budynków. 

Zwykle decyzja ta podejmowana jest, gdy przez kilka dni z rzędu temperatura zewnętrzna utrzymuje się poniżej 10°C. Administracja zgłasza zapotrzebowanie na uruchomienie ogrzewania także ze względu na wnioski napływające bezpośrednio od mieszkańców. 

Warto przy tym zwrócić uwagę na to, czy kaloryfery w domu są odpowietrzone. Ma to duże znaczenie, bo jeśli tego nie zrobimy, mimo rozpoczęcia sezonu grzewczego w mieszkaniu i tak będzie zimno. Odpowietrzanie przeprowadza się odpowiednio do rodzaju danego grzejnika. Warto zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi poszczególnych urządzeń.

Kiedy zaczyna się i kończy sezon grzewczy?

Zważywszy na panujące w Polsce warunki, tradycyjnie sezon grzewczy zaczyna się więc we wrześniu lub październiku, ale nie ma jednej, niezmiennej daty. Jeżeli początek jesieni jest ciepły, może to się przesunąć na późniejszy termin. W 2024 roku, tak jak i w poprzednich latach, będzie to więc uzależnione od lokalnych warunków pogodowych oraz decyzji administracyjnych. 

W niektórych miejscach w naszym kraju kaloryfery w blokach już zaczęły grzać. Chcąc znać dokładną datę dla swojego rejonu, warto skontaktować się z administracją budynku lub spółdzielnią. 

Kiedy kaloryfery przestają grzać? Tu również data jest ruchoma, ale sezon grzewczy w Polsce zwykle kończy się w marcu lub w kwietniu. Decyzję o jego zakończeniu również podejmuje administracja budynku.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sezon grzewczy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy