Koniec z emisją dwutlenku węgla w budownictwie! Ten materiał pochłania go w ogromnych ilościach

Belgijska firma wyprodukowała bloczki budowlane o ujemnym bilansie dwutlenku węgla. Ich produkcja pozwala pochłaniać ogromne ilości tego gazu cieplarnianego. Co więcej, wykorzystuje przy tym produkt uboczny przemysłu ciężkiego.

Belgijska firma Masterbloc wyprodukowała bloczki budowlane, które magazynują dwutlenek węgla i pomogą w rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym. Wykorzystano do tego żużel stalowniczy, który jest produktem ubocznym procesu przetwarzania żelaza surówkowego na stal.

Ekologiczne bloczki pochłaniają dwutlenek węgla

Masterbloc zaczęła wykorzystywać technologię firmy Orbix, która od 1996 roku przetwarza żużel stalowniczy. W 2004 roku Dirk Van Mechelen kierownik ds. badań i rozwoju firmy zauważył, że pozostałości żużla stalowniczego twardnieją, jeśli wystawi się je na działanie dwutlenku węgla. Po tej obserwacji, wraz z naukowcami z Flamandzkiego Instytutu Badań Technologicznych (VITO) Orbix rozwinęła technologię o nazwie Carbstone i opatentowała ją.

Reklama

Cały proces rozpoczyna się od sproszkowania żużla stalowniczego. Gotowy proszek zawiera jony metali. Podczas reakcji chemicznej z dwutlenkiem węgla tworzą one węglany, które działają jak silne środki wiążące. Dzięki temu powstaje produkt o nazwie Carbinox, który może być dodany do betonu zamiast cementu.

Emisje dwutlenku węgla przy zwykłej produkcji betonu wynoszą około 206 kg CO2/m³. W przeciwieństwie do tych liczb ilość dwutlenku węgla wychwytywanego na stałe w Carbinox Carbstone wynosi około 208 kg CO2/m³.

Opracowany materiał zyskał uznanie wśród innych firm budowlanych ze względu na jakość niczym nieodbiegającą od konwencjonalnych materiałów, a przy tym pozwala uniezależnić się od cen cementu. Dziennie w fabryce powstaje 8 ton tak zwanych bloków konstrukcyjnych. Odpowiada to rocznej produkcji w wysokości 15 tys. ton. 15 grudnia proces produkcyjny został zaprezentowany flamandzkiemu ministrowi Zuhalowi Demirowi.

Technologia zdobywa serca kierowników firm budowlanych

Obecnie bloki używane są m.in. w Mechelen przy renowacji biur wokół siedziby Głównej Agencji ds. Odpadów Publicznych Flandrii. Choć mówimy przede wszystkim o bloczkach, to technologię można również wykorzystać do produkcji dachówek, cegieł i klinkieru.

Inna belgijska firma Vandersanden Steenfabrieken rozpoczęła budowę fabryki produkującej cegły elewacyjne o ujemnym poziomie emisji dwutlenku węgla. Alternatywny beton produkuję również kanadyjska firma CarbiCrete. — Każdy blok o masie 18 kg odpowiada zmniejszeniu/usunięciu do 3 kg CO2 w porównaniu z konwencjonalnymi blokami na bazie cementu — wyjaśnił przedstawiciel firmy. Oprócz produkcji CarbiCrete oferuje wsparcie techniczne producentom betonu, którzy chcą zastąpić tradycyjny cement nowym materiałem.

Bloki o ujemnym poziomie emisji dwutlenku węgla to przyszłość

Pierwszy budynek o ujemnym poziomie emisji dwutlenku węgla wykonany został w 2021 roku we Francji. Został wzniesiony z wykorzystaniem bloków wykonanych z mieszanki konopi, wapna i wody. Powstała wówczas hala sportowa o powierzchni 380 metrów kwadratowych.

Nowy materiał na bazie żużla stalowniczego pozwolą wznosić wysokie i wytrzymałe budynki, zapobiegając jednocześnie emisji dużych ilości dwutlenku węgla do atmosfery.

Przeczytaj także:

Przyszłość już jest - inżynierowie stworzyli czteronożnego robota, który wspina się po ścianach!

Chcą odbudować zaginione miasto. Niezwykły plan naukowców z Yale

Czy grzyby mogą być materiałem budowlanym? Jak najbardziej
 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy