Koreańskie czołgi K2 już w Polsce. Są zdjęcia z poligonu
Mariusz Błaszczak, szef MON, poinformował, że do Polski dotarły kolejne koreańskie czołgi K2 Black Panther. Możemy zobaczyć te potężne maszyny w akcji na poligonie.
Pierwsze czołgi K2 Black Panther, produkowane przez południowokoreański koncern Hyundai Rotem, pojawiły się w Polsce na początku grudnia. Pod koniec marca bieżącego roku, Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że koreańskie czołgi K2 Black Panther oddały pierwsze strzały na poligonie w Orzyszu w województwie warmińsko-mazurskim.
Wojsko Polskie kupiło w sumie 189 czołgów K2 za kwotę 3,37 miliarda złotych. W pierwszej dostawie maszyn bezpośrednio do Gdyni, na dobry początek na statku pojawiło się 10 czołgów K2. Teraz Mariusz Błaszczak, szef MON poinformował, że do naszego kraju, a dokładnie do Gdynii, dotarło drogą morską kolejne siedem czołgów K2. Trafią one bezpośrednio do 20 Brygady Zmechanizowanej.
Pierwszy ogień z koreańskiego czołgu K2 na polskim poligonie
Oprócz samych czołgów K2, Wojsko Polskie wzbogaci się również o 48 samolotów myśliwskich FA-50 oraz 212 armatohaubic K9. W kwestii czołgów, nasz kraj do 2030 roku ma stać się europejską potęgą w ich liczbie. Według MON, będziemy mieli ich więcej niż Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Holandia, Belgia i Włochy razem wzięte.
MON zapowiedziało w marcu, że podpisano umowę między Polską Grupą Zbrojeniową a Hyundai Rotem w sprawie powołania konsorcjum, które zajmie się produkcją czołgów K2 bezpośrednio w Polsce. Dzięki temu armia będzie mogła przyspieszyć wdrażanie tych maszyn do swojej floty.
PZG z kontraktem na budowę czołgów K2 w Polsce
Czołg K2 Black Panther ma trzyosobową załogę, 10,8 m długości, 3,6 m szerokości i 2,4 m wysokości. Prześwit wynosi 0,45 m z regulacją od 0,15 do ok. 0,55 m, dzięki zastosowaniu zawieszenia hydropneumatycznego ISU (In-Arm Suspension Unit).
Silnik wysokoprężny o mocy 1500 KM z w pełni automatyczną skrzynią biegów zapewnia prędkość do 65 km/h na drodze i 50 km/h w terenie oraz zasięg do 450 km. Jak zapewnia Hyundai, maszyna pokonuje przeszkody terenowe o nachyleniu podłużnym 60% i poprzecznym 30%, a także o wysokości 1 m, rowy przeciwczołgowe o szerokości 3 m oraz przeszkody wodne o głębokości 4,1 m.
Polska zakupiła 189 południowokoreańskich czołgów K2
K2 Panther zapewnia załodze pełną ochronę przeciwminową oraz przeciwko zagrożeniom skutkami ataku bronią ABC (atomową, biologiczną, chemiczną). System przeciwpożarowy przedziału napędowego składa się z czujników termicznych wraz z przewodami doprowadzającymi środek gaśniczy, z kolei przedział załogi z czujników optycznych.
Koreański wynalazek może poszczycić się armatą gładkolufową kalibru 120 mm z automatem ładowniczym. Zapas amunicji wynosi 40 sztuk. Uzbrojeniem drugorzędnym jest zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z 12,7-mm km, zdolnym do rażenia celów powietrznych, takich jak śmigłowce w zawisie, a także 7,62-mm sprzężony z armatą km.
K2 Panther to najnowocześniejsze czołgi na świecie
System kierowania ogniem składa się ze stabilizowanych dwuosiowo celowników dzienno-nocnych dla działonowego oraz dowódcy z systemem obrazowania optycznego i termicznego. Pozwalają na automatyczne wykrywanie i śledzenie celów oraz prowadzenie ognia w trybie hunter-killer. Zarówno wieża, jak i armata są sterowane w pełni elektrycznie.
Czołg wyposażony jest też w nawigację satelitarną (GPS) i zliczeniową (INS) oraz system zarządzania walką klasy C4I (dowodzenie, kontrola, łączność, przetwarzanie danych i rozpoznanie). W pojeździe mają znaleźć się też polskie urządzenia i systemy, jak np. system łączności czy kamera termalna KLW-1 Asteria.