Kosmiczna euforia dla każdego. Specjalne kina pozwolą poczuć się jak astronauta

Cosm, czyli firma medialna specjalizująca się w budowaniu unikalnych doświadczeń multisensorycznych, przygotowuje się do otwarcia czterech kin, w których widzowie będą mogli doświadczyć tzw. kosmicznej euforii.

Wszystko inne przestaje mieć znaczenie. To wyjątkowe doświadczenie
Wszystko inne przestaje mieć znaczenie. To wyjątkowe doświadczeniemateriały prasowe

Poczuj się jak astronauta. Zobacz Ziemię z kosmosu

Wyobraźcie sobie tylko, jakim wyjątkowym doświadczeniem jest oglądanie naszej planety z kosmosu, że doczekało się nawet specjalnej nazwy. A mowa o tzw. efekcie oglądu albo kosmicznej euforii, czyli zmianie postrzegania rzeczywistości odczuwanej przez niektórych kosmonautów w czasie lotu kosmicznego.

Często na widok Ziemi, czyli niewielkiego globu zawieszonego w kosmicznej pustce, będącego domem dla wszystkich znanych nam żywych istot. Jak wyjaśniają eksperci, efekt ten może wzbudzić odczucie transcendentalności oraz jedności z całą ludzkością, a także przekonanie o małostkowości podziałów czy granic państwowych.

Na szczęście ta wyjątkowa perspektywa będzie już niedługo dostępna dla każdego (albo prawie, bo do Stanów Zjednoczonych droga daleka), bo firma Cosm chce ją odtworzyć w specjalnie do tego celu zbudowanych kinach.

Doświadczanie podziwu i cudowności naszego planetarnego domu z niezwykłego punktu obserwacyjnego statku kosmicznego zmienia życie. Na poziomie ludzkim, w całej złożoności lotów kosmicznych, najbardziej przekonujące są dla mnie proste lekcje, których uczymy się z lotów kosmicznych - żyjemy na planecie, wszyscy jesteśmy Ziemianami, a jedyną granicą, która ma znaczenie, jest ta cienka niebieska linia atmosfery, która otula i chroni nas wszystkich
komentuje Nicole Stott, astronautka NASA z prawie 30-letnim stażem.
Poczuj się jak astronauta. Zobacz Ziemię z kosmosu i nie tylkomateriały prasowe

Wszystko inne przestaje mieć znaczenie. To wyjątkowe doświadczenie

Nicole Stott jest też jedną z narratorek w filmie zatytułowanym "Orbital", który jest obecnie produkowany przez Planetary Collective dla nowej sieci kin. Będzie on zawierał oszałamiające efekty wizualne, w tym nigdy wcześniej niewidziane materiały z poprzednich misji Apollo oraz niepublikowane wywiady z 38 różnymi astronautami.

Ale jeszcze bardziej ambitne niż same materiały wideo mają być kina, w których te będą wyświetlane. Mowa o obiektach o powierzchni 6039 m2, które będą wyposażone w kopułę o średnicy 26,5 metra zdolną do wyświetlania obrazu w rozdzielczości 8K na "pierwszym na świecie wyświetlaczu definiowanym programowo".

System składać ma się z opracowanej przez firmę technologii CX Display, pakietu programów do wyświetlania cyfrowego, które można również zintegrować z Unreal Engine, czyli narzędziem do tworzenia grafiki 3D typu open source.

W przeciwieństwie do innych kin, w których wszyscy widzowie siedzą na krzesłach, w przestrzeniach Cosm klienci będą mogli swobodnie spacerować i delektować się przekąskami oraz napojami, obserwując rozgrywający się wokół nich spektakl.

Pożarowa prewencja. Ludziom pomaga „elektroniczny nos”MARLEEN BEISHEIM, MARION PAYET / AFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas