Mobilna pięść obrony powietrznej. System Avenger w Ukrainie

Ukraina w krótkim czasie stworzyła niezwykle rozbudowaną sieć obrony powietrznej. Wśród potężnego sprzętu rzadko się mówi o mobilnych systemach Avenger, które chronią żołnierzy i cywili. Jak skuteczna jest ta broń?

AN/TWQ-1 Avenger to ważny element ukraińskiej obrony powietrznej
AN/TWQ-1 Avenger to ważny element ukraińskiej obrony powietrznej@NOTINAFOTwitter
AN/TWQ-1 Avenger to ważny element ukraińskiej obrony powietrznej@NOTINAFOTwitter

Gdy Rosja rozpoczęła terrorystyczne ataki rakietami i dronami na obiekty cywilne w Ukrainie, Zachód przekazał Kijowi naprawdę potężną broń do obrony nieba. Dzięki niej ukraińska obrona powietrzna w parę miesięcy doznała skoku technologicznego o kilka dekad, tworząc złożony system obrony powietrznej.

Ukraińscy wojskowi w rozmowie dla agencji Reuters wskazują, że prócz tak sławnych systemów, jak niemiecki Iris-T czy amerykański Patriot, jednym z "cichych strażników" jest AN/TWQ-1 Avenger. Znany jest głównie z działania na froncie, jednak Ukraińcy chcą z niego korzystać także do ochrony obiektów cywilnych.

Skonstruowany w latach 80. AN/TWQ-1 Avenger to mobilny system obrony powietrznej krótkiego zasięgu. Stany Zjednoczone po raz pierwszy zapowiedziały jego przekazanie w grudniu 2022 roku. W ciągu kilku miesięcy do Ukrainy wysłano 12 sztuk tych pojazdówJOHN A. LEE, USMCWikimedia Commons

AN/TWQ-1 Avengers. Szybka pięść frontu

Załogi systemów Avenger mają niezwykle odpowiedzialne zadanie jako mobilna obrona powietrzna o krótkim zasięgu. Dzięki platformie wozów Hamvee mogą szybko zmieniać pozycje obrony, uciekając przed wrogim ostrzałem.

Jeden Avenger przenosi osiem pocisków kierowanych ziemia-powietrze FIM-92 Stinger w dwóch wyrzutniach zamontowanych na elektronicznej wieży. Pociski mają zasięg prawie 5 kilometrów, mogąc atakować wroga pułapie do 4. To znana broń ukraińskich żołnierzy, popularna w wersji ręcznych wyrzutni. Avenger może odpalić swoje pociski, jadąc z prędkością 35 km\h.

Humvee systemu Avenger pozwala na jazdę 90 km\h po twardej nawierzchni i 40 po trudnym terenie. Obsługiwany jest przez celowniczego i kierowcę, którzy są ze sobą w ciągłej komunikacji. Celowniczy posiada optyczny systemy śledzenia i podczerwieni, służące do namierzania celów

Avenger idealnie sprawdza się na polu bitwy, kontrując nagle wystrzelone rakiety Rosjan bądź chroniąc żołnierzy przed atakami wolno lecących samolotów czy helikopterów. Jednak Avenger działa także poza frontem, broniąc ważnych obiektów przed rosyjskimi atakami rakietowymi. Jak twierdzi doradca ukraińskiego ministra obrony, w paru aspektach góruje nad systemem Patriot.

[Avenger] ma większą mobilność, aby przeciwdziałać celom na krótkim dystansie, a także jest znacznie tańszy niż wystrzeliwanie drogich pocisków systemu Patriot
Jurij Sak dla Reuters

Z tego powodu systemy Avenger zostały włączone jako trzecia linia obrony w ukraińskim systemie obrony powietrznej. Chronią nie tylko żołnierzy na polu bitwy, ale także cywili i kluczową infrastrukturę. Jednak w tym występują problemy.

Za mało wozów

Pierwszym jest fakt, że pociski Stinger systemu Avenger mogą być niewystarczające do strącania pocisków i dronów, jakie Moskwa używa do atakowania cywilnych obiektów. To zupełnie inna sprawa niż walka na froncie.

O swoich trudnościach opowiedział agencji Reuters dowódca jednego Avengera, o pseudonimie "Architekt". Załoga stacjonuje niedaleko Kijowa i niedawno została przeszkolena z obsługi systemu. Na razie nie widzieli dużo akcji i nie zestrzelili jeszcze żadnego obiektu, ale podkreślają, że z dotychczasowych doświadczeń trudne dla nich są ataki nocne.

Najtrudniejszy jest atak różnego rodzaju celów powietrznych [w tym samym czasie] [...] Kiedy przylatują w jedną noc, zarówno drony, jak i pociski manewrujące
dowódca o pseudonimie "Architekt" w rozmowie dla Reuters

Jurij Sak stwierdza, że problemem nie jest koniecznie sama jakość systemów, a ich liczba. Ukraina, chcąc wprowadzić mobilne systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu, musi mieć ich więcej

Dlatego Ukraina ma naciskać na inne kraje, aby przekazały Kijowowi podobne wozy, które można byłoby zmodyfikować tak, aby pełniły zadanie obrony powietrznej. Jak podkreśla Jurij Sak, kroki czynione są wobec Australii, która posiada pojazdy Hawkei, które mogą być wyposażone w systemy obrony powietrznej i funkcjonować tak jak Avengery.

Australijski Hawkei, który chce pozyskać UkrainaMichał DerelaWikipedia
Nie czas tracić ducha: Żołnierz po amputacji wraca na linię frontu w UkrainieDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas