Na dachu czy na ziemi. Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Oprac.: Tomasz Kromp

Wielu Polaków inwestuje w panele fotowoltaiczne. Moduły składające się ze specjalnych ogniw pozwalają pozyskiwać energię słoneczną i przekształcać ją w energię elektryczną. Decydując się na tego rodzaju rozwiązanie, niektórzy mogą się zastanawiać, gdzie można zamontować rzeczone panele. Lepiej na dachu czy na ziemi? Odpowiadamy.

Gdzie montować panele fotowoltaiczne?
Gdzie montować panele fotowoltaiczne?123rf.com123RF/PICSEL

Gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne?

Osoby decydujące się na inwestycję w panele fotowoltaiczne, zwykle wybierają montaż na dachu budynku. Jest to optymalne położenie, ponieważ pozwala na odpowiednie nachylenie ogniw słonecznych do kąta padania promieni słonecznych. To również oszczędność miejsca. Jednak nierzadko zdarza się, że skomplikowana budowa dachu nie pozwala na montaż ogniw.

Okazuje się jednak, że panele można z powodzeniem zamontować na gruncie. Instalacja ogniw na ziemi jest wskazana w momencie, gdy z pewnych względów nie da się ich umieścić na dachu. Często sposób ten okazuje się korzystniejszy z punktu widzenia wytwarzanej energii, ponieważ można wówczas rozłożyć panele na znacznie większej powierzchni, a także bezproblemowo skierować je w pożądanym kierunku. Z drugiej strony, takie rozwiązanie w większości przypadków okazuje się droższe (ze względu na konieczność użycia wytrzymalszych materiałów) i, przede wszystkim, zabiera miejsce na działce.

Jak zamontować panele fotowoltaiczne na dachu i na gruncie?

Jak się montuje panele fotowoltaiczne na dachu? Zazwyczaj do tego celu niezbędne okazują się specjalne uchwyty mocujące oraz listwy, do których przytwierdzone zostają panele. Co więcej, z racji tego, że montaż paneli na dachu odbywa się na wysokości, należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Wobec tego potrzebne będą również akcesoria asekuracyjne (uprzęże, karabinki, haki) oraz środki ochronne takie jak kask.

Jak zamontować panele fotowoltaiczne na gruncie? Niezbędne jest przygotowanie odpowiedniej konstrukcji pod fotowoltaikę, która składa się z systemu mocowań i specjalnych szyn. Rzeczoną instalację należy usytuować w podłożu w taki sposób, aby całość była stabilna. Warto umieścić ją w odkrytym miejscu i skierować w kierunku południowym – takie ustawienie pozwala maksymalnie wykorzystać promienie słoneczne.

Montaż paneli fotowoltaicznych warto zlecić doświadczonej firmie.
Montaż paneli fotowoltaicznych warto zlecić doświadczonej firmie.123RF/PICSEL

W obu przypadkach, jeśli brakuje nam odpowiednich umiejętności, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy monterskiej. Wówczas instalacja paneli fotowoltaicznych odbędzie się szybko i sprawnie.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne składają się ze specjalnych modułów zbudowanych z ogniw fotowoltaicznych ze złączem p-n stworzonym z krzemu (materiału półprzewodnikowego). To właśnie za ich sprawą dochodzi do przemiany energii słonecznej w energię elektryczną.

Jak to się dzieje? W bardzo dużym skrócie – energia promieniowania słonecznego w postaci fotonów dociera do rzeczonego ogniwa i wprawia w ruch znajdujące się w złączu p-n elektrony, które przemieszczając się, wytwarzają napięcie pomiędzy dwiema stronami rzeczonego złącza. Wówczas powstaje prąd stały, który następnie przekształcany jest na prąd zmienny. Dzieje się tak dzięki niezbędnemu w instalacji fotowoltaicznej urządzeniu – falownikowi. Za jego sprawą można wykorzystać powstałą energię elektryczną.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas